Petrol
100.53
-2.18%
Euro
17.5584
0.52%
Dolar
17.2264
1.49%
Altın
963.26
0.04%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.061
2.08%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  AK Partili Gül'den AYM'ye sert tepki: Yetkiyi aştı

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül Anayasa Mahkemesi'nin yetkisini aştığını söyledi
  • 30.05.2014 - 13:02
  AK Partili Gül'den AYM'ye sert tepki: Yetkiyi aştı

  AK Partili Gül den AYM ye sert tepki: Yetkiyi aştı #1

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, "Anayasa Mahkemesi'nin, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın yaptığı başvuruyu reddetmesi, dosyanın kapağını açmadan iade etmesi gerekirdi. Çünkü Anayasa'ya göre seçimlerle ilgili tüm iş ve işlemlerde tek yetkili kurum Yüksek Seçim Kuruludur" dedi.

  "ESKİ KÖYE YENİ ADET"

  Gül, Anayasa'nın 79. maddesine göre, seçimlerle ilgili karar alma yetkisinin Yüksek Seçim Kurulunda olduğunu belirterek, "Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru uygulamasını, amacı dışında işleterek, eski köye yeni adet getiriyor" değerlendirmesinde bulundu. Eski Türkiye alışkanlıklarını geride bırakmak gerektiğini söyleyen Gül, Türkiye'nin, 367 krizlerini, zorlama hukuki yorumları geride bırakarak bugünlere geldiğini ifade etti. Türkiye'yi germeye kimsenin hakkı bulunmadığını dile getiren Gül, şunları kaydetti:

  "ANAYASA MAHKEMESİ MÜDAHALE EDEMEZ"

  "Anayasa Mahkemesinin, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş'ın yaptığı başvuruyu reddetmesi, dosyanın kapağını açmadan iade etmesi gerekirdi. Çünkü Anayasa'ya göre seçimlerle ilgili tüm iş ve işlemlerde tek yetkili kurum Yüksek Seçim Kuruludur. Anayasa Mahkemesi, bu başvurunun reddi yönünde karar vermezse kendini inkar eder. Anayasa Mahkemesinin Anayasa'nın açık hükmünü görmezden gelerek bu başvuru hakkında işlem yapması tuzun da koktuğu anlamına gelir. Mahkemenin, bu konuyla ilgili ara karar vermesinin, süreci zamana yaymasının anlamı yok. Hukuki bir yanı yok. Anayasa Mahkemesi, Anayasa'ya göre çok açık biçimde Yüksek Seçim Kuruluna ait yetkiye müdahale ediyor. Anayasa'yı çiğniyor."

  TWITTER VE YOUTUBE KARARI

  Anayasa'nın 79'uncu maddesindeki, "Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçim tutanaklarını ve cumhurbaşkanlığı seçimi tutanaklarını kabul etme görevi Yüksek Seçim Kurulunundur. Yüksek Seçim Kurulunun kararları aleyhine başka bir mercie başvurulamaz" hükmünü hatırlatan Gül, Anayasa Mahkemesinin, son dönemde aldığı bazı kararlarla hukuki denetim görevini açık şekilde aştığını ifade eti. Gül, Yüksek Mahkeme'nin Twitter ile ilgili kararını da eleştirdi. Gül, "Anayasa Mahkemesi yine dün, suç unsuru taşıyan videolara karşı alınan yargı kararlarına rağmen bu videoları yayınlamayı sürdüren Youtube'a karşı Türk yargısının aldığı kararı kaldıran bir adım attı. Anayasa Mahkemesi, bu adımlarıyla kendisini yasama ve yürütmenin yerine koyuyor. Hukuki denetim yetkisini aşarak yerindelik denetimi yapıyor" ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir