Euro
9.7094
0.06%
Dolar
8.1455
-0.11%
Altın
453.99
-0.73%
Borsa
1.379
-1.03%
Bitcoin
491.200
0.27%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalı

  Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalı

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalıdır" dedi.
  • AA
  • 15.02.2019 - 16:46

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye'den çekilme kararıyla ilgili açıklama yaptı.

  Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalı #1

  Milli Savunma Bakanı Akar, Soçi’deki Liderler Zirvesi’nin ardından Münih Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Almanya’ya gitti. Münih Güvenlik Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen DEAŞ’la mücadele toplantısına katılan Akar; ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere savunma bakanlarının da bulunduğu toplantıda, Türkiye’nin terörizmin her çeşidiyle mücadele ettiğini, bundan sonra da mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

  "TERÖRİSTLER İÇİN GÜVENLİ BÖLGE HALİNE GELMEMELİDİR"

  Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında, 3 binden fazla radikal DEAŞ üyesi teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Bakan Akar, "ABD’nin Suriye’den çekilmesinden sonra oluşacak boşluk teröristler için güvenli bölge haline gelmemelidir." diye konuştu.

  DEAŞ ile mücadele kapsamında Türkiye’de konuşlu koalisyon kuvvetlerinin hava harekatları düzenlediğini hatırlatan Akar, bunun da Türkiye’nin DEAŞ ile mücadelede verdiği desteğe iyi bir örnek olduğunu söyledi.

  Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalı #2

  "TÜRKİYE SURİYELİLER İÇİN 35 MİLYAR DOLAR HARCAMA YAPTI"

  "Fırat Kalkanı Harekatı, bir NATO üyesi ülke tarafından DEAŞ’a karşı icra edilen ilk ve tek karadan yapılan harekat olma özelliğini taşımaktadır." diyen Akar, DEAŞ ile mücadeleyi göğüs göğüse yapan tek ordunun Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu vurguladı. Fırat Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri'nden şehitler verildiğini hatırlatan Akar, tüm harekat boyunca toplam 21 bin hedef ve yaklaşık 3 bin DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

  DEAŞ ve diğer terör örgütlerinin baskısı sonucu aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 3.6 milyon insanın, Suriye’deki evlerini terk ederek güvenli gördükleri Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldığını hatırlatan Akar, Türkiye’nin kucak açtığı Suriyeliler için yaklaşık 35 milyar dolar harcama yaptığını vurguladı.

  "PKK, PYD, YPG AYNI"

  Akar, PYD/YPG’nin Kürtleri temsil etmediğini vurgulayarak, “Kürtler bizim kardeşimiz. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir. Bazıları PKK’yı Kürtler olarak niteliyor. Bu son derece yanlış. DEAŞ’lı teröristlerin Müslümanları temsil etmediği gibi PKK’lı teröristler de etle tırnak gibi bir bütün olduğumuz Kürt kardeşlerimizi temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, PYD, YPG aynıdır. Bu nedenle YPG terör örgütünün bölgeden çıkarılması hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği açısından en önemli konudur.” ifadelerini kullandı.

  Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalı #3

  "GÜVENLİ BÖLGEDE SADECE TÜRKİYE OLMALIDIR"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmelerinde, Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda fikir birliğine vardığını aktaran Akar, "Fırat’ın doğusundaki 440 kilometrelik sınır hattında oluşturulacak güvenli bölgenin emniyetinin koalisyon tarafından sağlanması uygun ve yeterli olmayacaktır. Güvenli bölge sadece Türkiye için değil, evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin vatanlarına güvenli şekilde dönmeleri için de önemlidir. Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalıdır." dedi.

  Akar, Türkiye’nin güney sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin verilmeyeceğini de tekrarladı. Türkiye’nin batıdan uzaklaştığı iddialarını hatırlatan Akar, "Türkiye batıdan uzaklaşmadı, NATO başta olmak üzere tüm sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeye devam ediyor." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir