Petrol
114.33
0.17%
Euro
16.35
0.65%
Dolar
15.59
0.33%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
478.118
-3.01%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  AYM'nin Abdullah Öcalan kararı

  Anayasa Mahkemesi, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'a ilişkin ihlal kararı Resmi Gazete'de yayınlandı.
  • 06.07.2014 - 09:56
  AYM'nin Abdullah Öcalan kararı

  AYM nin Abdullah Öcalan kararı #1

  AYM, Abdullah Öcalan’ın 2012 yılında yazdığı "Kürdistan Devrim Manifestosu, Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü (Kültürel Soykırım Kıskacında Kürtleri Savunmak)" başlıklı kitabına el konulması ve bu karara yönelik itirazının reddedilmesine yönelik yaptığı başvuruyu kabul etti. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda "Hoşunuza gitmese bile, şiddet içermiyorsa sınırlama getirilemez" denildi.

  Gerekçeli kararda yer alan o kısım;

  BAŞVURUCU ÇÖZÜM İSTİYOR

  "Kitap bir bütün olarak incelendiğinde şiddeti övdüğü; başvurucunun kavramsallaştırmasına göre 'önümüzdeki süreçte' kişileri terör yöntemlerini benimsemeye başka bir deyişle şiddet kullanmaya, nefrete, intikam almaya veya silahlı direnişe tahrik ve teşvik ettiği yönünde değerlendirilmemiştir. Aksine, bir süredir güvenlik güçleri ile silahlı çatışmaların olmadığı bir ortamda başvurucu, kendi bakış açısıyla Kürt meselesini analiz etmekte; silahlı çatışmaya son verilmesini ve demokratik çözüm konusunda uzlaşılmasını talep etmektedir.

  HOŞUNUZA GİTMEMESİ DURUMU DEĞİŞTİRMEZ

  Başvurucunun kitapta dile getirdiği meseleler gibi kamunun çıkarlarına ilişkin siyasi açıklamalar veya toplumsal sorunlara ilişkin tartışmaların sınırlanmasında kamusal yetki kullanan makamların çok dar bir takdir aralığı olduğuna işaret etmek gerekir. Kamu otoriteleri veya toplumun bir kesimi için hoş olmayan düşüncelere, şiddeti teşvik etmediği, terör eylemlerini haklı göstermediği ve nefret duygusunun oluşmasını desteklemediği sürece sınırlama getirilemez. Bu sebeple, başvuruya konu kitabın toplatılmasına gerekçe gösterilen nedenlerin başvurucunun düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ve bu kapsamda basın özgürlüğüne yönelik müdahalenin demokratik bir toplumda gerekli ve ölçülü olmadığı sonucuna varılmıştır."

  AYM'den Öcalan'a hak ihlali kararı

  AYM nin Abdullah Öcalan kararı #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir