Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
417.867
-1.30%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  Bahçeli'den tam destek

  Bahçeli'den tam destek

  Bahçeli siyaseti şekillendirecek açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 07.05.2016 - 21:46

  Bahçeli den tam destek #1

  Ankara’da MHP Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 12. Dönem Sertifika Töreni’nde konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeminde terörle mücadele, yeni başbakan profili ve partisindeki kurultay tartışmaları vardı. Tehdit altında olduğunu söylediği Türkiye'nin ‘düşük profilli bir Başbakan’ ya da ‘zaafa düşmüş bir hükümet’e tahammül edemeyeceğini ifade eden Bahçeli, ülkenin çıkarları için hükümete hukuki destek verebileceklerini belirtti:

  "TÜRKİYE'NİN BOŞLUĞA DÜŞMESİNE İZİN VERMEYİZ"

  “Çünkü yüksek risk ve tehlikeler ülkemizin üzerinden silindir gibi geçebilecektir. Biz asla bir vatan kaybetmek istemiyoruz. Bu itibarla güçlü bir iktidarın varlığını milli bir ödev olarak değerlendiriyoruz. AKP'nin 22 Mayıs Kongresinden sonra, terörle mücadele tavsayacak, Türkiye'nin zayıflaması ve boşluğa düşme ihtimali doğacaksa, Milliyetçi Hareket Partisi'nin bunu seyretmesi şimdiden söylüyorum akla ve milliyetçi şuura tamamen aykırıdır."

  "Eğer ihtiyaç hâsıl olursa, eğer gerek duyulursa, Türkiye’nin milli ve tarihi çıkarlarını savunmak için, düne kadar hükümete verdiğimiz fiili destek hukuki bir boyut alabilecek ve Milliyetçi Hareket Partisi yalnızca ülke ve milleti için her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu kanıtlayacaktır.”

  Konuşmanın ardından bir gazeteci, Bahçeli’ye üst paragraftaki sözlerini hatırlatarak "Bu sözleriniz AK Parti'nin başkanlık sistemi teklifine bir destek olarak yorumlanabilir mi?" diye sordu. Bahçeli, "Tek bir boyuta indirgeyerek hükümetin veya Cumhurbaşkanı'nın isteği doğrultusunda bir cevabı bizden beklemeyiniz. Bizim söylediğimiz çok daha derin, çok daha anlamlı ve daha ülke yararı içindir" karşılığını verdi.

  "DERE GEÇİLİRKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ"

  MHP Genel Başkanı, AK Parti’nin içişlerine karışmak gibi bir niyetlerinin olmadığını, ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevini bırakma kararının nedenini de merak ettiklerini konuşmasında söyledi:

  "Ülkemiz kansız ve silahsız bir hükümet tasfiyesini yaşamaktadır. Sandıktan çıkan bir Başbakan'ın, 1 Kasım'dan itibaren geçen 6 aylık sürenin sonunda teslim bayrağını çekmesini ibretle izliyoruz. Elbette AKP'nin içişlerine karışma gibi bir yanlışın tarafı olmayız. Ancak AKP'deki gelişmeler yalnızca bir partinin meselesi de görülmeyecektir. Zira ülkemizin kaderi hali hazırda AKP'nin elindedir."

  "Bu ülke Türk milletine aittir. Bıçak sırtında sosyal ve ekonomik dengeler varken, iç ve dış politik gelişmeler alarm verirken, Sayın Davutoğlu'nun hangi zaruri nedenlerle görevini bırakma kararı aldığını pek tabii merak eder, peşine düşeriz. Dere geçilirken at değiştirilmesinin mahsurlu olduğunu da çekinmeden söyleriz."

  Devlet Bahçeli: AK Parti'nin içişlerine karışmayız VİDEO

  "BU OCAĞA, HİÇBİR PARALEL EMEL NÜFUZ EDEMEZ"

  Bahçeli, partisindeki kurultay tartışmaları için şu ifadeleri kullandı:

  "Bu ocağa hiç kimse istikamet çizemez. Bu ocağa hiçbir paralel emel nüfuz edemez. Bu ocak helaldir, dualıdır, ecdadın emanetidir. Faili meçhul cinayetleri kabullenip MHP'ye mal etmek için hazırlık yapanlar elbette bu kutlu hareketi durduramaz, bu büyük hareketi engelleyemez. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi'nin karalanmasına, suçlanmasına, en başta Milliyetçi-Ülkücü Hareket'in asil ve soylu neferleri izin vermeyecektir."

  "MHP, hain ve işbirlikçilerin hasmı; Türkiye düşmanı çevrelere aman vermeyecek inanmışlık anıtı ve cesur yürektir. Tıpkı daha önceki saldırılar nasıl geçtiyse, bugünkülerde bir müddet sonra mutlaka geride kalacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi bu cennet vatanı namus bildiğinden hak ettiği zirvelere çıkaracak, mutlaka da iktidar olacaktır."

  "TAKDİR YARGITAY'IN"

  Bahçeli, bir gazetecinin "Önümüzdeki hafta Yargıtay 12. Dairesinin olağanüstü kurultay konusunda karar vermesini bekliyor musunuz?" sorusu üzerine ,"Karar Yargıtay aşamasındadır. Milliyetçi Hareket Partisi yasaya uygun hareket etmekte ve yasanın verebileceği karara da saygılı olmaktadır. Şimdi Yargıtaya müracaatımız yapılmıştır, onların değerlendirmesini ve vereceği kararı beklemekteyiz. Takdir Yargıtay’ındır" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir