Euro
10.2787
1.02%
Dolar
8.5039
1%
Altın
499.46
1.61%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
429.690
-7.59%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Bakan Yıldız evinde büyük televizyon olanları uyardı

  Taner Yıldız, AB üyesi ülkelerin büyük ekranlı televizyonların harcamasına izin veren elektriğe sınırlama getirdiğini söyledi.
  • 15.01.2015 - 10:23
  Bakan Yıldız evinde büyük televizyon olanları uyardı

  ihracat.jpg

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AB üyesi ülkelerin büyük ekranlı televizyonların harcamasına izin veren elektriğe sınırlama getirerek, yılda 8 milyar Euro’luk bir tasarruf öngördüklerini söyledi. Bakan Yıldız, "Türkiye’de kitap okuma oranlarının son derece düşük ama televizyon izleme oranlarının yüksek olduğunu düşünürsek belki de bizim buna daha fazla dikkat etmemiz lazım" diye konuştu. Bakanın bu sözleri büyük televizyonlar için enerji kısıtlamasına gidilebileceği şeklinde yorumlandı. Enerji kısıtlaması televizyonların görüntü performanslarını olumsuz etkileyebiliyor.

  "MALİYET UNSURLARINI AZALTAN YAPIYI BİZ DAHA HIZLI UYGULAMALIYIZ"

  Enerji verimliliği ve tasarrufu arttırmak için farklı ülkelerin geliştirdiği projelerden örnekler veren Bakan Yıldız, şunları söyledi: "AB üyesi ülkeler büyük ekranlı televizyonların harcamasına izin veren elektriğe sınırlama getiriyorlar. Bu bir evin içinde televizyonların elektrik tüketimi açısından kapladığı alanın yüzde onlar civarında olduğunu düşünürsek, AB üyesi ülkeler 8 milyar Euro’luk bir tasarruf öngörüyorlar. Yalnızca bir televizyon seyretmeden bahsediyoruz. Türkiye’de kitap okuma oranlarının son derece düşük ama televizyon izleme oranlarının yüksek olduğunu düşünürsek belki de bizim buna daha fazla dikkat etmemiz lazım.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir