Petrol
110.89
0.10%
Euro
17.2771
1.42%
Dolar
16.0669
0.89%
Altın
967.62
1.98%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.693
1.33%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Başbakan Binali Yıldırım'dan yeni anayasa açıklaması

  Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.
  • Detay Haber
  • 25.07.2016 - 23:01
  Başbakan Binali Yıldırım'dan yeni anayasa açıklaması

  Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlerle gerçekleştirdiği zirve ile ilgili olarak, "Özellikle kısa vadede sistemin tıkanmasının doğurduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için küçük ölçekli bir anayasa değişikliği mutabakatla yapılabilir.

  Bunun altyapısını hazırlamak üzere birlikte çalışma yapacağız. Ancak tamamen yeni anayasanın, yine bütün partilerin katılmayla hazırlanması konusunda da bir görüş birliği olduğunu gördük ve bu konuda daha önce başlayıp yarıda kalan süreci de devam ettirme kararı almış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

  OHAL'İ DEVLET MİLLETE DEĞİL, KENDİSİNE İLAN ETTİ

  20 Temmuz tarihinde aldığımız OHAL ilanıyla ilgili uygulamaları ve hazırlıkları gözden geçirdik. Milletimiz OHAL'i niçin ilan ettiğimizi gayet iyi biliyor. OHAL'i devlet millete değil, kendisine ilan etti. Sebebi de 15 Temmuz'da silahlı FETÖ'nün darbe girişimidir.

  Bu girişimin doğurduğu sonuçları ortadan kaldıracak düzenlemeleri süratle yapmak bu OHAL'in en önemli nedenidir. Bunun dışındaki konularda ülkede olağan üstü bir hal mevcut değildir. Vatandaşlarımız gündüz işinin gücünün peşinde koşarken, akşamları da bir eğlence havasında demokrasi nöbetlerini tutmaya devam ediyorlar.

  MİLLİ İRADENİN DEVAM ETMESİ ADINA DEMOKRASİ NÖBETLERİ SÜRMEKTEDİR

  Meydanlardaki bu nöbetlerde parti göz etmeksizin, toplumumuzu oluşturan bütün vatandaşlarımız aynı anlayış birliği ile demokrasinin ve milli iradenin korunması adına bu nöbetleri sürdürmektedir.

  OHAL yetkisine dayanarak ilk KHK, 23 Temmuz 2016'da yayınladık. Bunun gereği olan tüm iş ve işlemler eksiksiz yerine getirilmiştir. Bugünkü toplantıda yeni KHK ile ilgili konuları görüştük. Buna göre Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı tam anlamıyla İçişleri Bakanlığı'na bağlanacaktır.

  İSTANBUL VE ANKARA'DA BİRER ŞEHİTLER ANITI KURULACAK

  İstanbul ve Ankara'da birer şehitler anıtı kurulması bugünkü Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırdığımız diğer bir konudur.

  15 TEMMUZ'DA MAĞDUR OLAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN HESAP AÇILDI

  15 Temmuz'da mağduriyete uğrayan vatandaşlarımıza devlet olarak sahip çıktık. Şehitlerimizin yakınları için bağış hesapları açıldı.Bu millet kendine yapılan ihaneti olduğu gibi, kendisi için hayatını ortaya koyanları da asla unutmaz. Hükümet olarak Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi yanında bu tür tehditlere bir daha maruz kalmaması konusunda kararlıyız.

  BUGÜNÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK YENİ ANAYASA YAPMALIYIZ

  Kısa vadedeki adımlardan kastımız şudur, bütün partilerin hedefi yepyeni bir anayasa yapmak. Darbelerden kalan anayasadan ülkemizi kurtarmak, bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak bir anayasa yapmak.

  Bu bütün partilerin taahhüdüdür. Ancak 59-60 madde uzlaşma sağlandı, devamı gelmedi. Buna devam edilmesi konusunda bir görüş birliği var. Ancak bunun dışında gerek yargıyla, gerek yargı birliğiyle ilgili daha küçük bir paketin yine anlayış birliği içerisinde çıkarılması için ortak bir zemin olduğu görülmüştür.

  Yeni anayasa süreci takvimi şu andan itibaren başlamıştır. HDP de bu çalışmaya pekala katılabilir, herhangi bir sınırlama yok.

  HERKES KANUN ÖNÜNDE HESAP VERECEK

  Bunlar asker kılığında rütbesiz canilerdir, terörist grupların elemanlarıdır. TSK'nın kurumsal itibarıyla hiçbir alakaları yoktur. O yüzden eleştirilerimizde asla ve asla vatandaşlarımızdan beklentimiz odur ki teröristlerle, vatanımızı seven askerimizi polisimizi bir tutmayalım. Bu işe kalkışanların hepsi birbirini ihbar ediyor. Herkes kanun önüne çıkacak, hesabını verecek.

  YAŞ, BAŞBAKANLIKTA YAPILACAK

  YAŞ'ta bu sene bir değişikliğe gidiyoruz. Öne aldık, 28'inde perşembe günü Çankaya'da Başbakanlık'ta yapılacak. Bu da bir ilktir. Bir günde bütün çalışmalarımızı tamamlayacağız.

  İkinci gün de kararları sayı Cumhurbaşkanımızın onayına sunmuş olacağız.

  YAŞ'ta ne görüşeceğiz?

  1- Emekliye ayrılması gereken askeri personel

  2- Terfi yapılması söz konusu askeri personel

  3- Atamalar, bir kısmı gözaltına alındı. Bir kısmı tutuklandı.Silahlı Kuvvetler'den çıkarılacak personel için zaten KHK yayınladık, onun gereğini yapıyoruz.

  Bu konu YAŞ gündeminde olmayacak. Darbe teşebbüsünde bulunanların listelerde adı belli, oldukça kalabalık bir liste. Meslekten çıkarılacaklar biliniyor, bunları YAŞ gündeminde değil, KHK kapsamında gerçekleştirmiş olacağız.

  Jandarma ataması ve diğer kuvvet komutanları ataması zaten müşterek kararname ile yapılıyor, Jandarma'nın İçişleri'ne bağlanması bu durumu değiştirmiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir