Euro
15.2902
1.5%
Dolar
13.4594
1.15%
Altın
769.83
1.12%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
772.379
2.21%
9ºC
İstanbul
Güneşli 9 C

  Başbakan Davutoğlu: Eyyüb El Ensari'den destur aldım

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara, Konya, İstanbul ve Söğüt ziyaretlerinin ne anlama geldiğini açıkladı.
  • 14.09.2014 - 13:23
  Başbakan Davutoğlu: Eyyüb El Ensari'den destur aldım

  Başbakan Davutoğlu: Eyyüb El Ensari den destur aldım #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Söğüt'te düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük şenliklerinde konuştu. İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

  "Bizler bu topraklar şahit olsun, Allah şahit olsun ki hem Ahmed-i Evvel'in hem Ahmed-i Sani'nin takipçileriyiz. Hem Hira Mağarası'nın, hem Hoca Ahmed Yesevi'nin çilehanesinin o atmosferinden beslenmişiz. Dünyaya ve insanlığa çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır. Türkiye'deki her bir kardeşimize, 77 milyon kardeşimize çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır ve geleceğe ümitle bakma çağrısıdır.

  1581, bu devlet 7 iklime hükmeden bir cihan devleti oldu. İşte biz bu çizgide, Türkiye Cumhuriyeti devletini bir cihan devleti yapana kadar, maziden aldığımız bu ilhamı, Hoca Ahmed Yesevi'nin, Hazreti Mevlana'nın, Emir Sultan'ın, Hacı Bayram-ı Veli'nin, Akşemseddin'in irfanını yer yüzünün her bir köşesine taşıyana kadar bıkmadan usanmadan çalışacağız.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan birlik mesajı İZLE

  ANKARA, KONYA, İSTANBUL VE SÖĞÜT'ÜN ANLAMI

  Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinden güvenoyu almış olan bir Başbakan olarak Hz. Mevlana'nın huzuruna, Sultan Alaeddin Keykubat'ın huzuruna gittim. Anlamı şuydu, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara, Selçuklu'nun payitahtı Konya ile kardeştir ve Konya'dan esinlenmiştir. Dün ve geçen hafta İstanbul'a o kutsal, o mübarek şehre giderek, Eba Eyyüb El Ensari'nin huzuruna çıktım, ondan destur aldım. Ahmed-i Evvel'i misafir eden Eba Eyyüb El Ensari'den destur aldım. Şimdi de Söğüt'teyiz ona irfanı veren bu mübarek zata, Ertuğrul Gazi'ye irfanı veren Ahmed-i Sani'nin Hoca Ahmedi Yesevi'nin manevi huzurunda Ertuğrul Gazi'nin mübarek mekanının huzurunda ondan destur almaya geldim. Hoca Ahmed Yesevi'den bu yana gelen o kültürel sürekliliği korumak için Selçuklu'dan Malazgirt'ten beri gelen siyasal sürekliliği korumak için izin almaya, selam vermeye geldik."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir