Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Başbakan Davutoğlu'ndan iş dünyasına asgari ücret sitemi

  Başbakan Davutoğlu; Koç, Sabancı, Şahenk, Ülker, Özyeğin gibi iş dünyasının önde gelen isimleriyle İstanbul’da buluştu.
  • 28.05.2015 - 09:09

  Başbakan Davutoğlu'ndan iş dünyasına asgari ücret sitemi

  c

  Genel seçimlere 10 gün kala Başbakan Ahmet Davutoğlu, iş dünyasıyla sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi. Yoğun miting maratonuna devam eden Davutoğlu, pazartesi akşamı Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar’ın İstanbul Baltalimanı’ndaki evinde, iş dünyasının önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

   

  ZİRVENİN GÜNDEMİ ASGARİ ÜCRET VE HDP

  Fortune Türkiye’nin haberine göre; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Mudo’nun kurucusu Mustafa Taviloğlu, Yandex Türkiye CEO’su Mehmet Ali Yalçındağ’ın da aralarında bulunduğu zirvenin ana konusu asgari ücret ve HDP oldu.

  DAVUTOĞLU 2023 HEDEFLERİNİ ANLATTI

  Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerinin asgari ücretin artırılması konusunda vaatlerini gündeme getirerek TÜSİAD’ı bu konuda sessiz kalmakla eleştirdi. Türkiye’nin önde gelen yatırımcıları ise Davuoğlu’na yüksek asgari ücret konusundaki eleştirilerinde haklı olduğunu ancak seçim öncesi her partiye eşit mesafede durduklarını söyledi. TÜSİAD Başkan Yardımcısı Ali Koç da Başbakan’a seçim sürecinde olunduğu için seçim vaatleriyle ilgili herhangi bir yorum yapmadıkları yanıtını verdi. Gece yarısı saat 02.00’ye kadar süren toplantıda Ahmet Davutoğlu; 2023 hedeflerini, Yeni Türkiye’nin ekonomik stratejilerini, seçim gündemini de anlattı.

  "ASGARİ ÜCRET 1.500 OLURSA KAÇ İŞ YERİ KAPANIR?"

  7 Haziran seçimleri öncesi muhalefet partilerinin ekonomik vaatleri tartışma konusu olurken, ‘asgari ücret’ gündemde ilk sıraya oturdu. Tüm muhalefet partileri halihazırda net 949 lira olan asgari ücretin hatırı sayılır oranda yükseltileceğini vaat etti.

  Seçim beyannamesinde asgari ücreti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 1.500 TL’ye, Millyetçi Hareket Partisi (MHP) 1.400 TL’ye ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1.800 TL’ye çıkaracağını açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da seçim meydanlarında asgari ücretin 1.500 TL’ye çıkması halinde birçok iş yerinin kapanacağını belirterek, tepki vermediği için TÜSİAD’ı eleştirmişti. Davutoğlu, şunları kaydetmişti:

  “TÜSİAD’a buradan çağrıda bulunuyorum, her fırsatta hükümeti eleştirmek için açıklama yapıyor, çıksınlar istatistiksel hesap versinler; asgari ücret 1500 lira olursa kaç iş yeri kapanır, asgari ücret 5 bin lira olursa açık iş yeri kalır mı? Bunun hesabını bir versinler. Perde gerisinden muhalefet partilerine destek vermek değil, çıksınlar açıkça destek versinler. TÜSİAD çıksın ben ‘Kılıçdaroğlu’nun görüşünü destekliyorum’ desin; Türkiye’de asgari ücret 1500 lira, hatta 2 bin lira, 2 bin 500 lira olsun desin. Konuşacaklarsa açıkça konuşsunlar.”

  Görüş Bildir