Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.370
0.07%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Başbakan Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaptı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kanal 7 canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
  • 28.07.2014 - 08:52
  Başbakan Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaptı

  Başbakan Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalar yaptı #1

  İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

  Hamdolsun oruçta herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Futbolu baya özlemişiz. Onun hırsıyla olsa gerek torun da bana evde ''dede ikinci golünü'' çok beğendim dedi.

  ANKETLER YÜZDE 54-58 ARASINDA GÖSTERİYOR

  Anket çalışmamız çok sıkı bir şekilde devam ediyor. Baya normalin üstünde bir denek sayısı tespit ediliyor. Şu andaki durum 54 ile 58 arasında. Bu şeylerde kaymalarında olduğunu görmek bizi oldukça memnun ediyor.  MHP'ye gönül vermiş kardeşlerimizden bizi birinci dereceden destekleyenler var. Ve de aynı şekilde diğer partilerden de bizi destekleyenler var.

  EKMELEDDİN BEY'İ TEBRİK EDİYORUM

  Şimdi bu mensubu olduğu çatının adeta tavrını ortaya koyuyor. İnönü kabrini ziyaret ettikten sonra Menderes'in kabrini de ziyaret etti. Bu ziyaretten sonra ''diktatörlüğü bitirmiştir'' demesi baya manidardır. Bozuk saat bile bir kere doğruyu yakalar. Ve bu doğruyu yakaladığı dönemde CHP döneminde nasıl bir dakta döneminin olduğunu vurgılamıştır. Ve bu tespiti dolayısıyla Ekmeleddin Bey'i tebrik ediyorum.

  HANGİ YÜZLE MİLLETİN KARŞISINA ÇIKIYORLAR

  İlk defa halk kendi cumhurbaşkanını seçecek. Türkiye'de 114 tur cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldı. Ve o olaylar bizi buraya getirdi. Ve 367 olayı bile birileri tarafından kabul edilmedi. Anayasayı yapacak durumda değildik ama yüzde 47 oy aldık o seçimden çıktık ve referandumu yakalama şansını elde ettik. Ve referandumda milletin cumhurbaşkanı seçmesine CHP ve MHP karşı çıktı. Ve şimdi soruyorum bu CHP ve MHP hangi yüzle halkın karşısına geçecek siz halkın kendisinin cumhurbaşkanını seçmesini istemediniz.

  BAŞKANLIK SİSTEMİ

  Dünyada bugün parlementer sistemlerin içerisinde gelişmiş ülkelerin başkanlık sistemiyle veya yarı başkanlık sitemiyle yönetildiğini görürsünüz. ABD, Rusya ve Çin'e bakın öyledir. Böyle bir sistemin olmasının gerekliliğini gelişmiş ülkelere bakınca görürsünüz.

  BEN O YETKİLERİ KULLANIRIM

  Şuanda Çankaya'nın bizim cumhuriyetimiz içerisindeki konumu farklıdır. Ben ortaya birşey söyledim Anayasa'nın vermiş olduğu yetkiler neyse ben onu kullanırım. Ben geleneklerin vermiş olduğu bir cumhurbaşkanı olmam.  AK Parti'nin arkadaşlarımla beraber kurucusuyuz biz partimizi bir lider hareket olarak kurduk ve partimizn hareketini atmada erdemliler hareketiyle başladık olaya biraz buradan bakmak lazım. Bazı arkadaşlarımızın açıklamaları bizi üzüyor. Bunları konuşmak istemiyorum.

  ÖYLE ŞEYLER YAZILIYOR Kİ...

  AK Parti'nin arkadaşlarımla beraber kurucusuyuz biz partimizi bir lider hareket olarak kurduk ve partimizn hareketini atmada erdemliler hareketiyle başladık olaya biraz buradan bakmak lazım. Bazı arkadaşlarımızın açıklamaları bizi üzüyor. Bunları konuşmak istemiyorum. Öyle şeyler yazılıyor ki partimizin içinde olmayan şeyler varmış gibi gösteriliyor. Örneğin cumhurbaşkanı olursa öncekiler gibi çalışacak diyiliyor. Biz beni yıktık, bizi koyduk biz olmasaydık bu hareket buralara gelmezdi.

  ABDULLAH GÜL'Ü TENZİH EDİYORUM...

  "Diğer cumhurbaşkanları nasıl çalıştıysa Erdoğan da öyle çalışacak'' diyorlar. Hayır arkadaş bizim nasıl bir sistemle çalışacağımızı görecekler. Abdullah Gül Bey'i tenzih ediyorum biz Çankaya'ya bir vitrin süsü seçmiyoruz. Mesela BOB (Büyük Ortadoğu Projesi)'un ne olduğunu bilmezler ama eleştirirler bunlar ulusalcı tipler zaten. Öncelikle 2015 seçimine güçlü girmemiz lazım. Ben partimin genelbaşkanı olarak konuşuyorum partimin bugünkünden daha güçlü çıkmasını istiyorum. Başbakan'ın güçlü olması için partisinin güçlü olması lazım.

  GENELBAŞKAN KİM OLACAK, BAŞBAKAN KİM OLACAK, KONUŞULMAMASI LAZIM

  Bizim aramızda konuşulanlar medyaya duyurulmaz. Sen bir partinin mensubusun eğer milletvekili olarak konuşuyorsan bunlara dikkat etmen lazım partinin iç disiplinine uyman lazım bunları da bir defa görmek lazım. - Cumhurbaşkanlığı seçimi arefesinde genelbaşkan kim olacak, başbakan kim olacak bunların konuşulmaması lazım. - Mesele istişareler neticesinde böyle bir atamayı gerçekleştiririz. Üç döneme takılıyorsa tekrar aday olamaz ama büyük kongrede başka bir adım atılırsa olabilir ancak benim düşüncem olamaz.

  PARALEL YAPI OPERASYONU

  Bundan önce İstanbul Adalet Sarayı'nın kapısını aşındıranlar malumdu şimdi aynı şekilde bu yapı bunları yapıyor. Şuanda ben inanıyorum ki yargı gereğini yapacaktır.

  HAKAN ŞÜKÜR'E RESİM TEPKİSİ

  Bazılarının içeriye girerek bunlarla resim çekilmeleri bana göre suçtur. Hiçbir organ, makam merci veya kişi mahkemelere, hakimlere soru soramaz ve de herhangi bir beyanda bulunarak baskı yapamaz. Şuan da bunlar yapılıyor mu evet yapılıyor. Ve şuanda bir hukuku ihlal vardır mahkeme yetkililerinin bunların hakkında işlem yapmaları gerekiyor. Burası yol geçen hanı değil adalet sarayı. Böyle bir baskının yapılması çok çok çirkin.

  HESABINI VERECEKLER

  Bunların şantaj, montaj her şeyleri ortaya çıktı. Artık kusura bakmasınlar millet enayi değil. MİT başkanına yapılan oyunun hesabı verilecek bunlar daha ilk etap. TIR olayının hesabını verecekler. Türkiye hükümetini IŞİD'e yardım götürmekle suçlayanlar alçak ve adidirler bunu çok açık ve net söylüyorum. Şimdi biz okyanus ötesiyle ayrı bir yere düştük o ana kadar Kılıçdaroğlu'nun çok ağır ifadeleri vardı ama şimdi beraber yürüyorlar. Hayırlı olsun.

  MERKEZ BANKASI İLE ARAMIZDA SIKINTILAR VAR

  Gezi olaylarıyla beraber herkes bizim büyüme seviyemizin düşeceğini düşünüyordu Ama olmadı. IMF'e borcu sıfırladık. Şuanda faiz politikaları itibariyle hükümet ile Merkez Bankası'nın arasında sıkıntılar var. Merkez Bankası'na biz uyarılarımızı yaptık. Ben Başbakan olarak şuanda ki faiz oranlarının yük olduğunu söylüyorum. Benim için öncelik ülkemdeki girişimcilerin yatırım yapabilmesidir. Ama faiz nedeniyle yapılamıyor.

  İSRAİL İLE GAZZE ARASINDAKİ ATEŞKES ÇALIŞMALARI

  İsrail ile anlaşmak kolay değil. Ateşkes yapılacaksa, insani yardım konusunda Gazze'ye yardım gidebiliyor mu? yok bunun önünü açacaksın ki ben senin samimiyetini göreyim. Gazze'de katliamın nedenlerinden biri de Mısır'daki darbe yönetimidir. Adama burada sorarlar, eğer sen bunu iç işlerine karışmak olarak algılıyorsan sen Gazze'ye yardım elini uzatmıyorsan kusura bakma biz sana gerekeni söyleriz. Mısır halkıyla değil Mısır yönetimi ile sorunumuz var. Ben şahsen Sisi'yi tanımıyorum. Biz böyle bir oyunun içerisinde yer almayız.

  TÜRKİYE'DE 1 MİLYON 150 BİN SURİYELİ SIĞINMACI VAR

  Türkiye'da şu anda 1 milyon 150 bin Suriyeli sığınmacı var. Başarılı bir dış politika ilkesizliğe dayalı olmaz. Şuanda Türkiye dış politika da gündem belirleyebilen bir ülkedir. Arada sırada televizyonlarda görüyoruz sırtında küfe olmayanlar konuşuyor. Bahçeli'nin şöyle hayatına bakın kaç tane ülkeyi ziyaret etmiştir Kılıçdaroğlu'na da aynı şekilde bakın. Ama ben genelbaşkanken 15 gün içinde 14 ülkeyi dolaştık. Daha iktidar olmadan hangi alanda neler yapacağız bunların planlamasını yaparak hareket ettik. Şu süreç içerisinde en önemli bizi sevindiren bizi hakikaten çok çok coşturan şey dediğimiz de Marmaray'ı ben çok önemsiyorum böyle bir proje bizi dünyada çok farklı bir konuma oturtmuştur. İkinci olarak 3. köprü aynı şekilde. Yavuz Sultan Selim köprüsü sadece bir köprü değildir. Trafiği çok rahatlatack bir proje. Diğer bir proje de 3. havalimanı.

  TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER  

  Bir diğer konuda temel hak ve özgürlükler. Hiçbir iktidarın getiremediği genel hak ve özgürlükleri getirdik. - Üzüntü duyduğumuz nedir diye sorarsanız böyle bir partiye kapatma davası açılıyor laiklik meselesi yüzünden. İspanya'da bana soru soruluyor bende ''velevki başörtülü bir kızımız üniversiteye başörtülü olarak giderse suçlu konumuna düşüyor'' diyorum bunun sonucunda bize dava açılıyor. Ama şimdi gerçekler ortaya çıkıyor. Nedir bu zulüm, neler çektik biz. 367 ile ilgili attıkları başlıkları biliyorsunuz bütün bunlar Türkiye'de bizi üzen süreçlerdi. Halbuki bizim laiklik ile ilgili tanımımız, ''devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede kalmasıdır ve onları güvenlik altına almasıdır'' yurt dışında bunu söylediğimde herkes bize destek verdi. Ama Türkiye'de öyle değildi. Bunların hepsini yıktık.  Ben babamın, annemin kabrini her İstanbul'a gelişimde ziyaret ederim biz de bu gelenekseldir. Devamlı Kuran'ı Kerim okumak suretiyle onların yanında olmaya çalışırız. Sadece bunlar değil peygamberlerimize karşı görevlerimiz var onları da yerine getiriyoruz. Bazı rutinlerimiz de var.  Bedelli askerlik şuanda gündemimizde yok daha sonra gündemimize girebilir mi girebilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir