Dolar
6.8612
0.0014%
Euro
7.7611
0.1535%
Altın
1798.58
-0.2689%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
396.959
-0.248%
Bitcoin
63644.24
-0.0606%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Başbakan'ın yerli otomotiv için aradığı babayiğit bulundu

  Başbakan'ın yerli otomobilde aradığı "babayiğit" Tuncay Özilhan'ın patronu olduğu Anadolu Grubu çıktı.
  • 04.06.2014 - 09:33
  Başbakan'ın yerli otomotiv için aradığı babayiğit bulundu

  Başbakan'ın yerli otomotiv için aradığı babayiğit bulundu #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "Yerli otomobil markası üretecek sanayici arıyorum" çağrısının üzerinden 40 ay geçtikten sonra aranan ‘babayiğit’, elektrikli araçta bulundu. Aranan babayiğit, otomotiv ve basketbol tutkusuyla tanınan Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan çıktı.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK’ın desteklediği elektrikli otomobil projesinde sona gelindi. 100 milyon liralık desteği alabilmek için 6 konsorsiyumun yarıştığı finalde, Anadolu Isuzu rakiplerini solladı. Otobüs, pick-up ve kamyonet üreten Anadolu Isuzu’nun Şekerpınar fabrikasında tasarladığı elektrikli midibüs projesi birinci seçildi. Ancak TÜBİTAK destek için Anadolu Isuzu’dan elektrikli midibüsle ilgili değişiklikler istedi. Proje üzerinde yapılacak revizyonlardan sonra şirket Ar-Ge teşviğine kavuşacak. Finale Hema Endüstri (Magna), Karsan, Anadolu Isuzu, Derindere, Hisarlar ve Malkoçlar kalmıştı.

  Başbakan'ın yerli otomotiv için aradığı babayiğit bulundu #2

  PROJE 4 YILDA TAMAMLANACAK

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Biz Türkiye’de bu teknolojinin hem üretilmesi, hem de geliştirilmesi noktasında yoğun bir çalışma yapıyoruz. TÜBİTAK’ın çağrısı, bunun bir parçası sadece. Ama onun daha ötesinde önemli çalışmalarımız var” açıklamasını yaptı. TÜBİTAK’a yapılan 20 proje başvurusu mali, teknik ve hukuki olarak değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje ‘Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi’ çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazandı. İkinci aşamaya 7 proje önerisi önerildi. Projeleri öneren konsorsiyumlar ayrıntılı projelerini Aralık 2013’e kadar TÜBİTAK’a sundu. Projeler 6 ayrı başlıkta ve 31 konu uzmanı tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda yapılan puanlamada 1. sırada yer alan proje revizyona gönderildi. Projeyi önerenlerin gerekli revizyonları yapmaları durumunda proje TÜBİTAK tarafından desteklenecek. Araç en fazla 4 yıl içinde tamamlanacak ve bu süre sonunda prototip araçlar hazır hale getirilecek. Ardından üretici kuruluşlar tarafından seri üretime geçilecek. Üretilecek araçların kritik ve yeni teknolojilere sahip, dünya ile rekabet edebilecek fiyat ve kaliteye sahip olacak. TÜBİTAK, sahip olduğu fikri hakları, aracın Türkiye’de üretilmesi ve 5 yıl süreyle üretim ve satış garantisi verilmesi durumunda üretici kuruluşa devredecek.

  Görüş Bildir