Petrol
76.82
0.88%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.551
-0.02%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C
  Bilecik Valisi şehrin adını değiştirmek istiyor

  Bilecik Valisi şehrin adını değiştirmek istiyor

  Vali Tahir Büyükakın, bu talebinin "çok radikal bir tavsiye olduğunu" kabul ederek Bilecik'in yeni adının 'Ertuğrul' olabileceğini söyledi: Bilecik’i yeniden diriltebiliriz.
  • İHA
  • 17.12.2017 - 10:48

  Bilecik Valisi Tahir Büyükakın, Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumu’nun son oturumunda, Bilecik'in adının değiştirilmesi önerisinde bulundu.

  Şehre geleli yaklaşık 6 ay olduğunu söyleyen Vali Büyükakın, bu sürede pek çok çalışma yaptığını anlattı:

  Bilecik Valisi şehrin adını değiştirmek istiyor #1

  "SÖĞÜT TOYU YENİDEN YAPILABİLİR"

  "Bunlardan biri de Bilecik'te Söğüt ruhu. Bu ruh aslında bizi biz yapan ruh. Yeniden nasıl değer olarak dünyaya tanıtılabilir onun üzerinde durmak lazım. Üzerinde çalıştığımız fikir şu; önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla ilgili belki sizlerle değerlendirme yapma imkanı olabilir. Söğüt biliyorsunuz, bir 'toy' toplandı Söğüt’te. Bu toy zamanında karar alıcıların, beyliklerin bir araya gelip beyliklerinin kaderleriyle ilgili bazı ortak kararlara vardıkları ve sonradan bu kararların uygulamasını takip ettikleri bir yapı. Bu toya benzer bir yapılanma yeniden yapılabilir."

  Bilecik Valisi şehrin adını değiştirmek istiyor #2
  Bilecik'in Söğüt İlçesindeki Ertuğrul Gazi Türbesi önünde 'Alp' kıyafetli, ellerinde balta ve kılıç olan askerler tarafından nöbet tutulmaya başlandı.

  "BİLECİK'İN ADI, ERTUĞRUL OLARAK DEĞİŞSİN"

  Böyle bir çalışmanın arkasında çok güçlü bir üniversite desteği gerektiğini kaydeden Bilecik Valisi, bununla birlikte şehrin adının değişmesinin gerektiğini de savundu:

  "Bilecik, belki çok radikal bir tavsiye olacak ama adı da değiştirilebilir. Belki 'Ertuğrul' adı da verilebilir. Bunlar tartışılsın, konuşulmaya başlansın diye söylüyorum. 'Ertuğrul' ismi verilerek şehirler kuran şehir olduğu tekrar hatırlanarak Bilecik’i 'Ertuğrul' adıyla yeniden diriltmek, şehirler kuran bir şehir olarak yeniden ayağa kaldırmak olabilir. Belki miladı tartışmaların merkezi yapmak, ortak projeler yapmak ve bu bizim yatay mimarı, dikey mimarı tartışmamızın ete kemiğe bürünebildiği gibi olarak Bilecik’in pilot il seçilmesi, adının yeniden değiştirilmesi, Söğüt ruhuna uygun yeniden konumlandırılması şeklinde bir proje şeklinde tasarlanması söz konusu olabilir."

  Söğüt'teki Ertuğrul Gazi Türbesi'nde saygı nöbeti


  Görüş Bildir