Petrol
115.57
1.23%
Euro
17.4217
-0.79%
Dolar
16.2202
-0.79%
Altın
966.02
-0.68%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.029
-2.32%
22ºC
İstanbul
Bulutlu 22 C
  Bir Beyaz Türk'ün özeleştirisi: Çok cahiliz

  Bir Beyaz Türk'ün özeleştirisi: Çok cahiliz

  İş Sanat'ın yeni sezonunda Borusan Filarmoni Orkestrasında solist olarak yer alacak olan Hüseyin Sermet, kendisinin de dahil olduğu Beyaz Türkleri eleştirdi.
  • 30.10.2014 - 13:44

  Bir Beyaz Türk ün özeleştirisi: Çok cahiliz #1

  İstanbul'un kültür hayatında önemli bir yeri olan İş Sanat, yeni sezona 1 Kasım'da Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi piyanistlerden Hüseyin Sermet'in solist olacağı Borusan Filarmoni konseriyle giriyor.

  Radikal'in sorularını yanıtlayan Sermet, kendisinin de dahil olduğunu söylediği Beyaz Türkleri çok cahil olmakla eleştirdi.

  BEYAZ TÜRKLERE AĞIR ELEŞTİRİ

  Uzun yıllardır Paris'te yaşayan Sermet, "Paris’ten bakınca Türkiye’deki sosyo-kültürel yapıyı nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna verdiği yanıtta, "Türkiye’nin en büyük sorunu kendini “entelektüel”, ”aydın”, ”ilerici” vs. diye tanımlayan ve maalesef kendimin de mensup olduğum nâm-ı diğer “Beyaz Türk” adlı zümrenin dünya gerçeklerinden tamamen kopmuş, hüdayı nabit bir şekilde yaşaması ve olayları taktıkları, taşıdıkları at gözlüğünden dolayı istikrarlı şekilde yanlış okumaları. Acı olan şey, hem kendilerini bilgili, kültürlü zannetmeleri, hem de bilinçaltı cehaletlerini hissetmeleri!" ifadesini kullandı.

  VAR OLDUKLARINI İSPAT ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

  Sermet, Beyaz Türklerin saldırgan tavırlarını da bu yanlış alğıya bağlıyor; "Bu korkunç karışım onları devamlı yanlış yönlendiriyor ve devamlı olarak her olaya karşı çıkarak var olduklarını ilk kendilerine ispat etmeye çalışıyorlar. Bunun ezikliğiyle de sağa sola sataşıp agresif tavırlar içine giriyorlar. "

  TÜRKİYE'DE BOŞ EGOYA DAYALI BİR SEN-BEN KAVGASI VAR

  Türkiye'de egolar üzerinden yaşanan bir kavga olduğunu ve bu kavganın da sanatın önüne set çektiğini söyleyen Sermet şöyle konuştu; "Olayları doğru okuduğunuz zaman Türkiye’de devamlı ve boş egoya dayalı bir sen-ben kavgasının hüküm sürdüğünü müşahede edersiniz. Dolayısıyla başarılar devamlılık arz etmediği gibi ne devlet veya özel üniversiteler arası ciddi uyum, ne de tanımlanmış bir sanat politikası yoktur. Ama ister istemez, Türkiye Allah’a şükürler olsun ki ciddi olarak kalkınmakta olan bir ülke olduğundan dolayı, Borusan gibi çeşitli kurumların değerli katkıları sayesinde eski devirlerle kıyaslanamayacak kadar ilerlemiştir."

  RÖPORTAJIN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir