Dolar
7.5553
0.1139%
Euro
8.9563
0.0268%
Altın
1950.12
0.305%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
475.304
0.7593%
Bitcoin
83061.48
0.4905%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Cerablus mayından temizlendi

  Suriye sınırındaki mayınlar temizlendi. Mayınların temizlendiği bölgelere tanklar sevk edildi.
  • Haber Merkezi
  • 24.08.2016 - 09:23
  Cerablus mayından temizlendi

  Cerablus mayından temizlendi #1

  Özel kuvvetlerin girdiği Cerablus'a kara birliklerinin girebilmesi için iş makineleri geçitler açıyor.

  IŞİD İLÇE ÇEVRESİNE MAYIN DÖŞEMİŞTİ

  IŞİD'in tüm ilçe çevresine mayın döşediği ve hendekler kazdığı biliniyor. Kara harekâtı için en kritik hamle, Cerablus'un mayından temizlenmesi olacak.

  İŞ MAKİNELERİYLE HENDEKLER KAZILDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜ

  Terör örgütü IŞİD, Cerablus'u işgal ettiğinde iş makineleriyle ilçenin çevresine hendekler kazdı. Temmuz ayında bile militanların iş makineleriyle Cerablus etrafında çalıştığı görüldü.

  MAYIN DÖŞENMESİNDEKİ AMAÇ: REHİNELERİN KAÇMASINI VE OPERASYONLARI ENGELLEMEK

  İlçenin tüm çevresine terör örgütü tarafından mayın döşendiği biliniyor. IŞİD'in hedefi hem dışarıdan gelecek operasyonların önünü kesmek hem de kentteki rehin tuttuğu sivillerin kaçmasını engellemekti.

  Kritik kasaba Menbic'i haftalarca direndikten sonra kaybeden IŞİD militanlarının, Cerablus'a yığınak yaptığı tahmin ediliyor.

  GEÇİTLER AÇILIYOR

  Bugün sabaha karşı Gaziantep Karkamış'tan özel birlikler Cerablus'a sızdı ancak geniş çaplı bir kara kuvveti girişi gerçekleşmedi. Sınırda iş makinelerinin geçitler açtığı bildiriliyor. Açılan geçitlerden kara birlikleri Cerablus'a sorunsuz bir şekilde giriş yapabilecek.

  Mayınların temizlendiği bölgelere tanklar yönlendirildi VİDEO

  MAYINLAR TEMİZLENDİ

  Tampon bölgedeki mayın temizleme çalışmaları Karkamış'ın Kıvırcık bölgesinin karşısında tamamlandı. Mayın temizleme çalışmaları başka bölgelere kaydırılırken, mayınların temizlendiği alanlara ise tanklar sevk edildi.

  TANKLAR GİRİŞ YAPTI

  Öte yandan mayınların temizlendiği bölgeye çekilen tanklar bölgeye konuşlandırılarak, beklemeye başladı. Bir taraftan da iş makineleri ile askeri araçlar için geçiş tünelleri açılıyor.

  KARA HAREKATI BAŞLAMADI

  Halihazırda Türkiye ve ABD'nin başını çektiği koalisyon Cerablus'a hava harekatı düzenliyor. Sınırdaki topçu birlikleri de yoğun şekilde IŞİD hedeflerine yoğun atış yapıyor. Henüz kara birlikleri sınır ötesi harekata katılmış değil.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir