Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.628
-0.73%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Cizre'de ambulans tuzağı

  Cizre'de ambulans tuzağı

  HDP'li vekil Faysal Sarıyıldız'ın güvenlik güçlerinin kıstırdığı 30 PKK'lının kaçmasını sağlamak için ambulans tuzağı kurduğu ortaya çıktı.
  • 28.01.2016 - 09:03

  cizre

  Meclis Genel Kurulu'nda HDP'li milletvekilleri Cizre'de yaralılara bile bile ambulans gönderilmediğini ileri sürünce gerginlik çıkmıştı.

  GÜVENLİK GÜÇLERİNE TUZAK KURULDU

  PKK'lılara silah taşırken yakalanan HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, temizleme operasyonlarının sürdüğü Cizre'de bir binanın bodrum katında 18'i ağır, 30 yaralının ambulans beklediğini, ambulansın olay yerine gitmediğini iddia etmişti. Sarıyıldız ile birlikte PKK'lıların emniyet güçleri ve sağlık ekiplerine tuzak kurduğu ortaya çıktı.

  BENİ BİR DAHA ARAMAYIN

  Yeni Şafak'tan Aybike Eroğlu ve Nur Banu Aras'ın haberine göre, Sarıyıldız'ın sosyal medyada bulunduğu paylaşımların üzerine sağlık personeli Sarıyıldız'ı arayarak 'bulunduğunuz yerin adresini verin' diyor. Sarıyıldız, olay yerinde olmadığını söyleyip, 'bu sizin yapacağınız iş değil' cevabını vererek telefonu kapatıyor. Sağlık ekipleri Sarıyıldız'ı tekrar aradığında, orada bulunan yaralılardan üç kişinin telefonunu veriyor. Üç numarayı da tek tek arayan ekipler sadece bir kişiye ulaşıyor ve 'kim olduğunu', 'sağlık durumunun ne olduğunu' soruyor. Telefonu açan kişi, 'ambulans gelmeyecekse, beni bir daha aramayın' diyerek telefonu kapatıyor. Daha sonra üç numaraya da ulaşılamıyor.

  POLİSE AÇTEŞ AÇILDI

  Emniyet güçleri Sarıyıldız'ın verdiği adresin güvenli bölgede olmadığını belirterek ambulansa eşlik ediyor. Görevliler ambulansla Otogar yakınına gidip, yaralıların getirilmesini bekledi. Telefondakiler ise ambulansı ısrarla çatışmaların yaşandığı petrol istasyonu yakınına istedi. Verilen adrese giden sağlık ekipleri ile güvenlik önlemi almaya çalışan polise ateş açıldı. Yaralıların bulunduğu evden emniyet güçlerine ateş açılmasıyla, olayın ambulans değil, güvenlik güçlerini tuzağa düşürmek olduğu anlaşıldı.

  HDP'LİLER AÇLIK GREVİ BAŞLATTI

  HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Cizre'deki duruma ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı'na gitmişti. Söz konusu binadan güvenlik güçlerine ve sağlık ekiplerine ateş açılırken, HDP'li vekillerin görüşme için İçişleri Bakanlığı'na gelmesi dikkat çekmişti. Vekiller adeta bakanlık önünde karargah kurarak açlık grevi başlatmıştı.

  ETEKLİ KAÇIŞ PLANI

  HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve ekibi dün sabah saatlerinde bir grup kadınla birlikte binaya girmek istedi. Güvenlik güçleri Sarıyıldız'ın mahalleye girmesine izin vermedi. Bazı kadınların üzerinde iki etek olduğu tespit edildi. Sarıyıldız'ın kadınlarla birlikte apartmana girmek istemesinin altında örgüt militanlarını etek, elbise gibi kıyafetler giydirerek binadan kaçırma niyetinin olduğu öne sürüldü. Girişimi başarısız olan Faysal Sarıyıldız ve ekibi, polis tarafından binanın çevresinden uzaklaştırıldı.

  ÖRGÜT BOMBACISI İÇERİDE KISTIRILDI

  Cizre'de kıskaca alınan 30 kişi arasında, Cizre'nin tamamına bomba döşeyen Mamo (Amca) kod adlı militan başta olmak üzere, sözde KCK Cizre sorumlusu Mehmet Tunç, Azadiya Welat Yazı işleri Müdürü Rohat Aktaş, Cizre'de para toplayan ve saklayan örgütün kasası olarak bilinen bir militan ve dağ kadrosu militanları yer alıyor. Özel harekât polisleriyle çatışmaları sürdüren militanlardan 6'sının yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Kıstırılan bu grup içerisinde örgüt tarafından sokağa çıkma yasağından önce rehin alınan kaymakam koruması olan polis memuru A.K. ile başka bir güvenlik görevlisinin olduğu bilgisi var. Cizre'de Sırp asıllı bir keskin nişancı da yakalandı.

  PKK KURYESİ

  HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız, temmuz ayında PKK'ya verilmek üzere Suriye'den getirilen ağır silahları teslim alacak kuryeyi, olay yerine götürürken suçüstü yakalanmıştı. Sarıyıldız dokunulmazlığı olduğu için gözaltına alınamamıştı.

  Cizre de ambulans tuzağı #2

  Cizre de ambulans tuzağı #3

  Cizre de ambulans tuzağı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir