Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme ilişkin açıklamalar
ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Ensar Vakfı Olağan Genel Kurulu'nda açıklama yaptı. Burada Cerattepe'deki eylemlere değinen Erdoğan "Geziciler neyse bunlar da yavru Gezicilerdir" dedi.

Erdoğan: Geziciler neyse bunlar da yavru Gezicilerdir VİDEO

YAVRU GEZİCİLER

"Son 3 yılda, 2013 yılı baharından beri yaşadıklarımızı şöyle bir gözünüzün önüne getirmenizi rica ediyorum. Önce İstanbul'da Gezi Olayları denilen park, ağaç bahanesiyle başlatılan ve çok ince planlanmış bir provokasyonla karşımıza çıktılar. Zannetmeyin ki bu İstanbul'da planlandı. Zannetmeyin ki bu Türkiye'de planlandı. Hayır, içerisi dışarısı bu işi beraber planladılar ve birçok yerlerde bunu gördük.

O kadar enteresan ki yurt dışı seyahatlerimizde bunun ipuçlarını bulduk. Nereden planlandı bunlar, bunu gördük. İşte bakın şimdi de Artvin'de Cerattepe olayı çıktı. Bu Geziciler neyse bunlar da yavru Gezicilerdir, bunu böyle bilin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gündeme ilişkin açıklamalar

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

DAHA FAZLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

"Türkiye'de imam hatip davasının bugünkü seviyeye gelmesinde Ensar Vakfımımızın çok büyük gayreti vardır. İmam hatibi daha ileriye taşımak için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor.

Başbakanlığım dönemimde "dindar nesil yetiştireceğiz" dedim birileri çılgına döndü. Bir başbakan böyle konuşamaz dediler. Ben de niye konuşamayacağımı anlamadım. Bir başbakan olarak hedefimi böyle belirlemişim. Bu demek değil ki dinsize hizmet vermeyeceğiz. Dinsize de hizmet verdik, dindara da hizmet verdik. Biz şunu biliyorduk, bitaraf olan bertaraf olur.

İMAM HATİPLERDE YÖNETİCİLİĞE VAR MISINIZ?

Her geçen yıl daha büyüyerek, şube sayısı şu anda 165'e ulaşan Ensar Vakfı ile bu mücadelemizi başarıya ulaştıracağız. Aramızda benim hocamlarım da var. Geçenlerde MEB Bakanımıza da söyledim, fakat bugün bir şeyi ısrarla söyleyeceğim. Bizim imam hatiplerde proje kollarımız var. Bunlarda seçim yapmak suretiyle bazı profesörlerimiz, doçentlerimiz, yar doçlarımız imam hatiplere müdür olmazlar mı? Nerden çıktı bu diyebilirsiniz. Bunu örnekleri başka okullarda var. Ben de teklif ediyorum. Bazı profesörlerimiz çıksın ben varım desin, doktorasını yapmış hocalarımız çıksın 'ben imam hatip okullarında yöneticilik yapmaya varım' desin. İşte reform budur.

Buradaki doçentlere, yar. doçentlere, profesörlere sesleniyorum. İmam hatip okullarında yöneticilik yapmaya var mısınız? İnanıyorum ki ben varım diyenler çıkacaktır. Kim var denildiğinde, ben varım diyen bir nesil diyor ya üstad. İşte öyle..

BU BİR BAYRAK YARIŞI

Bu bir bayrak yarışı. Bayrağı büyük mücadelelerle bize teslim ettiler. Bizim kuşağımız da 1980 darbesini, 28 Şubatı yaşayarak mücadeleyi bugünlere getirdik. Şimdi sıra gençlerimizde.

Türkiye'de bir dönem 60 bine inen imam hatip sayısı 1 milyon 250 milyona yükseldi.

25 SAATİ DOLDURMANIZI İSTİYORUM

Sizlerden bu okullarda eğitim öğretim gören her bir evladımızı tepeden tırnağa hayata hazırlamanızı bekliyorum. Peygamber Efendimiz'in gözümün nuru dediği Hasan'ın kıymetinde gecesini gündüzüne katan bir gençlik istiyorum. 24 saatimize 1 saatimizi daha ekleyerek 25 saati doldurmanızı istiyorum. Üzerimize ister 27 Mayıs 11 Eylül gibi silahlarıyla gelsinler. İster 28 şubat post modern darbeleriyle gelsinler. Her türlü saldırı karşısında dimdik ayakta duracakmıyız. Ben sizlere inanıyorum ve güveniyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.

BİN YIL DEDİKLERİ PARANTEZ..

Kızlarımız üniversite sokulmadı, kızlarımız okulların kapılarından geri çevirdiler Bunlara rağmen yılmadık ye's e kapılmadık. Bin yıl sürecek dedikleri o parantez hamd olsun 5 yılda kapandı.

Bütün bu ilerlemelere rağmen karşımızdakiler rahat duruyor mu? Durmuyor. Bunların saldırıları bitmedi hiç bir zaman bitmeyecek.

Bunlara rağmen karşımızdakiler rahat durmuyor. Darbeciler, paralelcilerin saldırıları hiç bitmedi, bitmeyecek. Özellikle son 3 yılda şöyle bir gözümüzün önüne getirelim. Önce İstanbul'da Gezi olayları denilen park, ağaç bahanesiyle çok ince planlanmış provaksyonla çıktılar. İçerisi, dışarısı bu işi birlikte planladılar. O kadar enterasan ki yurt dışı seyahatlerimizde bunun ipuçlarını bulduk.

YAVRU GEZİCİLER

Şimdi de Artvin'de bir Cerattepe olayı çıktı. Geziciler neyse bunlar da yavru Gezicilerdir. Cerattepe'dekiler de yavru Gezicilerdir bu böyle biline. Niye çünkü bunlar Artvin'de bulamadıklarını aradılar. Çılgına döndüler. Onun için tekrar bu adımları atmaya başladılar. Şunu unutmayın hak her zaman üç beş ağaçın kesilmesi için yapılan protestolarda kendileri ağaç kestiler. Mesele ağaç değil anlamıyor musunuz diyerek niyetlerini açıkça ifade ettiler. Bu provakasyon amaçlarına ulaşmadan hızını kesti.

Milletimizin hayır duygularını istismar ederek, habis bir ur gibi büyüyen bir yapı ortaya çıktı. Kim, paralel devlet yapılanması. Özellikle güvenlik ve yargı içinde yapılanmış ve ağabeylerinden emir alan, bir bürokrasi darbesine sahne olduk. 17-25 Aralık darbe girişimini milletimizin desteğiyle boşa çıkardık.

ÜMMETİ PARÇALAMA GİRİŞİMİ

Bunların bu girişimi ümmeti parçalama girişimidir. Yavrularını babadan anneden ayırdılar. Buna karşı duruşumuz çok dik oldu. Hepsini gördük, hepsinden öte bölücü terör örgütüyle bunlar yan yana, omuz omuza görmek bu işin nereye gittiğinin çok açık ifadesidir. Anadoluyu dolaşırken bunları gördüm. Bölücü terör örgütüyle bunları sırt sırta gördüğümde gerçekten kahroldum.

KOL KOLA MÜCADELE YÜRÜTÜYORLAR

Geziciler, paralelciler, bölücüler bugün kol kola, omuz omuza bize karşı mücadele yürütüyor. Birbiriyle alakasız kesimler yukarıdan aldıkları hedefle bize karşı duruyor. En çok gençlerimizi istismar ediyorlar. Paralel yapının üst yönetimindekiler yurt dışına kaçıp kendilerine müreffeh hayatlar kurarken, zihinlerini afyonladıkları gençlerin geleceğini umursamıyorlar.

Cizre'de, Sur'da, Kandil'de ve pek çok izbe köşede gençleri ölüme iterken, kendilerine ikbal kurmaya çalışan kan tüccarlarıdır. Biz tüm gençlerimizi burada olduğu gibi, medeniyetlerini ihya gayretlerini, yeni Türkiye inşa çabası içinde görmek istiyoruz. Bundan sonra medeniyet yürüyüşümüzde kendimize gönüldaş yapamadığımız her bir gencin sorumluluğunu üzerimizde hissedeceğiz. Bir tek evladımızın bizim eksiğimiz yüzünden paralel örgüt veya bölücü örgüt içinde heder olursa bunun vebalinin altından kalkamayız. En büyük görev Ensar Vakfı olmak üzere bu tarz vakıflara aittir.

Geçtiğimiz 40 yılda, bu davanın 40 defa tümsekte kalacağını sananların hüsranına şahit olduk. Bugün de paralel örgütle, bölücü terör örgütüyle, Suriye üzerinden ülkemizi köşeye sıkıştırabileceğini sanan yedi düvelle, kifayetsiz muhterislerle hepsine birden hodrimeydan diyoruz.

Tarih kendisini yenilmez sanan zalimlerin, ibretlik hikayeleriyle dolu. Yarının Türkiyesinde ne paralel yapı, ne bölücü terör örgütü olacak, ne Bizans oyunu çevirenler olacak. Yarının Türkiyesinde sizler olacaksınız.

Bugün yaşadıklarımız karşısında istikametini şaşırmayan herkes yarın milletimizin gönlündeki şerefli yerini alacaktır. Anadolu'daki ilk imam hatip okullarının kuruluş hikayelerini bir araştırın. Her birinde samimi bir mücadelenin izlerini bulacaksınız. Bölgemizde ve dünya çapında yürüttüğümüz mücadelenin anlamının ileride daha iyi anlaşılacağına inanıyorum.

BANA İFTİRA ATAN ÇOK OLDU

Şahsımın 3 milyar dolar parası olduğunu iddia eden hezeyanlarla meclis kürsüsünü kirlettiler. Bu büyük iftirayı atan alçaklara diyorum ki hukukta bir kaide var; müddei iddiasını ispatla mükelleftir. Yasal haklarım saklıdır, manevi tazminat davası açılacaktır. Sizden önce bana iftira atan çok oldu. İspata davet ettim. İsviçre'de var dediler. İspatlamazsan alçaksın dedim ana muhalefet liderine. Olmayan şey ispat edilmez ki.. Milletimiz bu tartışmaya başıyor iki taraf görüyor."