Euro
15.4805
-0.36%
Dolar
13.6802
-0.28%
Altın
785.62
-0.12%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
716.777
0.10%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Darbeciler komutanları düğündeyken kaçırdı

  Darbe girişimi sırasında tüm Hava Kuvvetleri üst düzey komuta kademesi İstanbul'da bir düğündeydi.
  • DHA
  • 17.07.2016 - 06:10
  Darbeciler komutanları düğündeyken kaçırdı

  Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, darbe girişiminin ardında, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile damadı Yarbay Hakan Karakuş vardı. Öztürk, saat 22 sıralarında düğmeye bastı. Operasyon, Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş’un komutanı olduğu Akıncı Üssü’nde başladı.

  O sıralarda, Eskişehir'de Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı olan Korgeneral İlhan Şanver’in kızının düğünü vardı. İstanbul'daki Moda Deniz Kulübü’nde yapılan düğüne, tüm Hava Kuvvetleri üst düzey komuta kademesi davetliydi. Davete katılmayan tek komutan, Orgeneral Akın Öztürk’tü.

  Düğün sırasına bölgede F-16'lar uçtu. Ardından bir Sikorsky, düğünün yapıldığı alana indi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal başta olmak üzere tüm komuta heyeti helikopterle kaçırıldı.

  Telefonla kardeşini arayan Orgeneral Ünal, "Bütün komutanlarla birlikte bizi İstanbul'da bir yere getirdiler. Hepimizin sağlık durumu iyi" dedi.

  Orgeneral Akın Öztürk, kalan bir yıllık görev süresini Yüksek Askeri Şura üyesi olarak devam ettirip 30 Ağustos’ta emekli edilecekti.

  İddiaya göre geçen yıl bir grup subay, paralel yapıyla bağlantısı olduğu iddia edilen Akın Öztürk’ün darbe yapabilecek potansiyele sahip olduğunu Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdi. Ancak Öztürk, darbe girişimi için muhabere ve destek eğitim komutanı Korgeneral Metin İyidil ile birlikte düğmeye bastı.

  Darbe girişimi başarılı olsaydı, Öztürk'ün Genelkurmay Başkanı olacağı öne sürüldü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir