Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.382
-0.46%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Emir verildiğinde 1 saat içinde Suriye'ye girilebilir

  Genelkurmay Suriye harekat emri, kolordulara iletildi. Operasyon emri verildiğinde 1 saat içinde Suriye'ye girilebilecek.
  • Haber Merkezi
  • 07.07.2015 - 09:35
  Emir verildiğinde 1 saat içinde Suriye'ye girilebilir

  ordu

  Başbakan’ın direktifi doğrultusunda Genelkurmay Suriye harekat emri, kolordulara iletildi. Harekat planları tümen, tugay, tabur ve bölüklere kadar ulaştı. Operasyon emri gelmediğini belirten kaynaklar “Ancak, 1 saat sonra Suriye’ye girecekmişiz gibi tüm hazırlıklar tamam” bilgisini paylaştı.

  OPERASYON AŞAMASINA GEÇİLMEDİ

  Suriye sınırındaki Kilis ve Öncüpınar’a; çok sayıda asker, top ve füze bataryası, silah ve teçhizat yığınağı yapılması, bordo berelilerin kaydırılması, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın bölgede incelemelerde bulunması, “Operasyon yakında” şeklinde değerlendirildi. Ancak bölgedeki kaynaklar, henüz operasyonun icra aşamasına geçilmediğini vurguluyor.

  "1 SAAT SONRA SURİYE'YE GİRECEKMİŞİZ GİBİ HAZIRIZ"

  Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre; kaynaklar, operasyon emrinin gelmediğini hatırlatarak, “Başbakanlık’tan alınan direktif kapsamında, 1 saat sonra Suriye’ye girecekmişiz gibi tüm hazırlıklar tamamlandı. Girmemiz gerektiğinde en sağlam şekilde tedbirleri alıyoruz. Yoğun bir göç dalgası ya da sınır hattında bir oldu bitti yaşanırsa bu ihtimal devreye girer” bilgisini verdi.

  NEDENİ DENETLEME

  Bordo Bereliler’in Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın bölgede bulunması ise “Ayda 8-10 kez bölgeye gidiyor. Geçen hafta iki kez Suriye sınırındaki birlikleri denetlemeye gitti. Taburların içinde bordo bereli timleri var, onları denetliyor” ifadeleriyle açıklandı.

  BORDO BERELİLER NOKTA OPERASYONU YAPABİLİR

  Bordo berelilerin kısa süre önce Irak’tan Suriye’ye kaydırıldığını belirten kaynaklar, sınırdan içeri girilmesi durumunda bordo berelilerin, Süleyman Şah operasyonunda olduğu gibi keşif, yol tedbirleri ve gerekirse nokta operasyonlarda görev yapacaklarını söyledi. Bordo bereliler, tugayların, taburların içinde görev bekliyorlar ve toplam sayıları açıklanmıyor. Ankara Gölbaşı’nda da birlikleri bulunan bordo berelilerin bir taburu 70-80 kişiden oluşuyor. İhtiyaç olduğunda taburlar, küçük timlere bölünerek nokta operasyonlarına çıkarılıyor.

  HANGİ KOŞULDA SURİYE'YE GİRİLİR?

  Muhtemel operasyonun uluslararası meşruiyetinin sağlanması ve İran, Rusya gibi ülkeler üzerinden Suriye ile görüşme yapılması, TSK’nın da çekinceleri arasında yer alıyordu. Bu konuda bir gelişme sağlanamasa da herhangi bir tehdit yaşanması durumunda TSK, hükümetten aldığı direktifin gereğini yerine getirecek ancak bunun için bir operasyon emri gerekiyor.

  PLANLAR EN ALT SEVİYEYE ULAŞTI

  Başbakan’ın direktifi doğrultusunda hazırlanan Genelkurmay harekat emri, kolordulara iletildi. Kolordunun hazırladığı harekat planları önce tümen ve tugaylara, onlar üzerinden ise taburlara ve bölüklere kadar ulaştı. TSK’nın şu anda planlama aşamasında olduğu, icra aşamasına geçilmediği belirtilirken, sınırdan içeri girilmesi durumunda her türlü olasılığa karşı alternatifli planların da hazır olduğu ifade edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir