Petrol
109.48
0.24%
Euro
17.4864
-0.23%
Dolar
16.6936
-0.03%
Altın
969.15
-0.08%
Borsa
2405
0.00%
Bitcoin
343.834
1.67%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  ETA silahlarını gömüyor: Yüzlerce patlayıcı bulundu

  ETA silahlarını gömüyor: Yüzlerce patlayıcı bulundu

  İspanya topraklarında terör estiren örgüt, silah ve patlayıcılarının gömülü olduğu yerlerin listesini Fransız makamlarına bildirdi.
  • 09.04.2017 - 11:39

  Paris Savcılığı İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinde olan ETA'nın (Bask Ülkesi ve Özgürlük) verdiği listede bulunan yerlerde yapılan aramada yüzlerce kilo patlayıcı bulunduğunu açıkladı.

  ETA silahlarını gömüyor: Yüzlerce patlayıcı bulundu #1

  ETA LİSTE VERDİ

  Paris Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, polis yetkililerin ETA tarafından verilen listede yer alan yerlerde arama yaptığı belirtildi.

  ETA silahlarını gömüyor: Yüzlerce patlayıcı bulundu #2

  TABANCALAR, PATLAYICILAR...

  Açıklamada, aramalarda, metal konteynerler ve çantalar içinde, onlarca tabanca ve tüfek, binlerce mühimmat, yüzlerce kilo patlayıcı, patlayıcı bileşenleri, zamanlayıcılar ve patlatma mekanizmaları bulunduğu kaydedildi.

  ETA silahlarını gömüyor: Yüzlerce patlayıcı bulundu #3

  "İSPANYA YERİNE FRANSA'YA BİLDİRİLMESİ ŞOV"

  İspanya hükümeti, ülkenin kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 59 yıldır mücadele veren ETA'nın (Bask Ülkesi ve Özgürlük) dün itibarıyla silahsızlandığını açıklayarak, silah ve patlayıcıları sakladığını belirttiği yerleri Fransız makamlarına bildirmesini "medyatik şov" olarak değerlenmişti.

  "ŞOV YERİNE MAĞDURLARDAN ÖZÜR DİLEYİN"

  Hükümet adına açıklama yapan İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido, "ETA mağlubiyetini küçültmek için medyatik işler yapmak yerine mağdurlarından özür dileyip, bir daha ortaya çıkmamak üzere kendini feshetmelidir." demişti.

  "BÜYÜK BİR ADIM"

  Diğer yandan Fransa İçişleri Bakanı Matthias Fekl, ETA'nın tek taraflı olarak silahsızlanmasını ve sivil arabulucular aracılığıyla örgüte ait 8 cephaneliğinin yerlerinin Fransız polisine bildirmesini "Büyük bir adım" olarak yorumlamıştı.

  1958 yılında kurulan ve bu zamana kadar 858 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ETA, 20 Ekim 2011 tarihinde silahlı faaliyetlerini tamamen bıraktığını açıklamıştı. ETA'ya ait olan ve toprak altında gömülü tutulan 8 cephaneliğin listesi, Bask bölgesindeki bir sivil toplum örgütünün temsilcileri ve uluslararası gözlemciler tarafından bu sabah Fransız polisine teslim edilmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir