Petrol
111.33
-0.20%
Euro
16.27
0.99%
Dolar
15.60
0.77%
Altın
916.21
-0.59%
Borsa
2419
-0.02%
Bitcoin
471.691
-1.21%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Filistin'den İsrail'e: Bu bir savaş ilanıdır

  İsrail'in Mescid-i Aksa'yı Müslümanlara kapatmasına Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas sert tepki gösterdi.
  • 30.10.2014 - 12:38
  Filistin'den İsrail'e: Bu bir savaş ilanıdır

  ist

  Batı Kudüs'te Yehuda Glick isimli aşırı sağcı hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail polisi, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu.Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa'ya girişine izin verilmeyecek.

  KARAR HAHAMA SİLAHLI SALDIRI SONRASI ALINMIŞTI

  İsrail polisinin bu kararı, Batı Kudüs'te aşırı sağcı hahama silahlı saldırı düzenlenmesinin ardından geldi. Bazı aşırı sağcı Yahudi gruplar saldırıya misilleme olarak "topluca Mescid-i Aksa'ya yürüme" çağrısı yaptı. Glick'in, konuşmacı olarak katıldığı "İsrail'in Süleyman Mabedi'ne Dönüşü" adlı konferanstan döndüğü sırada saldırıya uğradığı kaydedildi.

  BU KARAR SAVAŞ İLANIDIR

  Sabah'ın haberine göre; Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in aldığı bu kararın savaş ilanı olduğunu belirtti.

  "Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna" inanan Yahudi yerleşimciler, burada kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi'ne girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir