Euro
10.0401
0.61%
Dolar
8.4725
0.8%
Altın
493.9
0.99%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
330.806
3.05%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C

  Görmez: İslam ümmetinin Mirac'ı Kudüs'ten gerçekleşecek

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mescid-i Aksa'da Filistinli ve Türk cemaate seslendi.
  • AA
  • 16.05.2015 - 01:01
  Görmez: İslam ümmetinin Mirac'ı Kudüs'ten gerçekleşecek

  Görmez: İslam ümmetinin Mirac ı Kudüs ten gerçekleşecek #1

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Görmez'in Mescid-i Aksa'da kıldırdığı akşam namazının ardından düzenlenen Miraç programında, hafız Mehmet Bilir Kur’an-ı Kerim okudu.

  Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından, Aksa’daki cemaate seslenen Görmez, “Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın miraca Kudüs’ten yükselmesinin İslam ümmetine büyük bir mesaj verdiğini” belirterek,  “Nasıl ki efendimiz Muhammed Mustafa’nın miracı Kudüs’ten gerçekleşmiştir, İslam ümmetinin de miracı bir gün gelecek Kudüs’ten gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

  Görmez: İslam ümmetinin Mirac ı Kudüs ten gerçekleşecek #2

  "SİZ BENİ ÖZGÜRLÜĞÜME KAVUŞTURMADIKÇA.."

  “Kalbinin semasına doğru miraca çıkamayan, Rabbine doğru miraca çıkamaz” diyen Görmez, şunları kaydetti:

  “Aziz kardeşlerim, bugün bütün İslam dünyası, tarihinin en zor süreçlerinden birini yaşıyor. Aşağılarda sürünüyoruz. Mescid-i Aksa bugün bütün taşlarıyla hepimize ve bütün ümmete yüksek sesle şöyle sesleniyor; ‘Siz beni özgürlüğüme kavuşturmadıkça miraçlara çıkamazsınız.’ Kalbinin semalarına miraca çıkamayan insanlar, kendi mukaddesatını işgal altından kurtaramaz. Kalbini, zihnini ve aklını kötülüklerin işgalinden kurtaramayan bir ümmet, kendi mukaddesatını da işgal altından kurtaramaz.”

  Önce herkesin kalbini her türlü kinden, nefretten, şirkten, günahtan kurtararak özgürlüğüne kavuşturması gerektiğini belirten Görmez, “Aklımızı ve beynimizi de her türlü kötü düşüncenin egemenliğinden kurtaracağız ki ümmetin özgürlüğünden söz edebilelim” dedi.

  Sözleri sık sık tekbirlerle kesilen Görmez, “Türkiye’den kardeşlerinizle, Miraç Kandili’ni idrak etmek için aranıza gelmemizin bir sebebi de, hepinize yüksek sesle, ‘Siz yalnız değilsiniz. Mescid-i Aksa asla garip değildir. Mescid-i Aksa’nın sahipleri vardır’ demektir” şeklinde konuştu.

  Görmez: İslam ümmetinin Mirac ı Kudüs ten gerçekleşecek #3

  "ÜMMETİN MİRACI İÇİN DUA EDELİM"

  Görmez, "Dünyanın muhtelif yerlerinden Mescid-i Aksa'yı, Peygamberlerin yurdunu, efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (s.a.s) bütün Peygamberlere imamlık yaptığı Mescid-i Aksa'da bizi buluşturan Rabbimize sonsuz hamd-u senalar olsun" diyerek, "İslam aleminin Miraç Kandili'ni tebrik ediyorum. Miraç Kandili'nin zor bir süreçten geçen İslam ümmetinin kurtuluşuna vesile olmasını yüce Rabbimden niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.

  "Türkiye'den, Hindistan'dan Çin'e kadar dünyanın her tarafından Miraç Kandili'ni bugün Mescid-i Aksa'da geçirmek için gelen çok kıymetli kardeşlerim, hanımefendiler, beyefendiler; Cenab-ı Hakkın bu miracı ümmetin miracına vesile kılması için dua edelim" diyen Görmez, şöyle devam etti:

  "HÜZÜN YILI.."

  "Hicretin 9. senesine biz hüzün yılı diyoruz. Çünkü efendimiz büyük hüzünler yaşamıştı. Önce en büyük destekçisi olan ümmetin validesi Hz. Hatice'yi kaybetmişti. Sonra amcası Ebu Talib'i kaybetmişti. Sonra Taif'te taşlanarak yurduna geri dönmek zorunda kalmıştı. İşte tam bu hüzünlü ortamda Yüce Rabbimiz Efendimizi bir gece Mekke'den bu mübarek mekana getirmiş ve buradan da semalara hurucun yollarını açmıştı."

  Görmez, miraç gecesinde üç şeyin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Efendimizin miraçtan getirdiği büyük hediyeler, yüce Rabbimizle yaptığı konuşması ve miraçtan alacağımız büyük dersleri" şeklinde konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir