Euro
15.5925
0.08%
Dolar
13.8099
0.09%
Altın
791.52
0.28%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
714.430
-0.45%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  HDP'ye saldıran teröristin kimliği belli oldu

  HDP binalarına bomba koyan kişinin, 2007'de DHKP-C örgütü propagandası yapmaktan tutuklanan Savaş Yılmaz olduğu öğrenildi.
  • Ajanslar
  • 22.05.2015 - 10:48
  HDP'ye saldıran teröristin kimliği belli oldu

  İçişleri Bakanlığı, Adana ve Mersin’deki HDP binalarında patlayan bombaların olaydan bir gün önce bırakıldığını, eylemi gerçekleştiren kişinin de belirlendiği belirtildi.

  DHKP-C'Lİ ÇIKTI

  Bakanlığın açıklamasında ismi açıklanmayan saldırganın Savaş Yılmaz olduğunun kamera görüntülerinden ve telefon irtibatından tespit edildiği öğrenildi.

  Savaş Yılmaz’ın 2007’deki seçimden önce basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle DHKP-C örgütünün propagandasını yapmak suçundan tutuklandığı, bir yıl sonra tahliye edildiği bildirildi. Yılmaz’ın, tahliye edildikten sonra İstanbul’da yaşadığı bir dönemde Suriye’ye gittiği de iddialar arasında. Yılmaz’ın bulunmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

  HDP ye saldıran teröristin kimliği belli oldu #1

  EL YAPIMI BOMBA

  İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Adana Seyhan ve Mersin Akdeniz’deki HDP parti binalarında 18 Mayıs Pazartesi 10.00 sıralarında el yapımı bombaların patlaması sonucu 4 kişinin yaralandığı ve binalarda hasar oluştuğu anımsatıldı.

  Olayla ilgili şüphelinin kimliğinin güvenlik birimlerince tespit edildiği kaydedilen açıklamada, şunlar belirtildi:

  "YAKALANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI"

  "Eylemi gerçekleştiren şahsın daha önce 2007’de Ankara’da yasa dışı sol örgütün faaliyetlerine katılarak tutuklandığı, aynı yıl İstanbul’da yasa dışı sol örgüt DHKP-C’nin faaliyetleriyle irtibatlı olmaktan gözaltına alındığı anlaşılmıştır. Patlamalarla ilgili güvenlik güçleri tarafından soruşturmalar derhal ve titiz şekilde başlatıldı. Çalışmalarda olayın çiçek saksılarına gizlenmiş patlayıcı düzeneklerinin kullanılması neticesinde meydana geldiği anlaşıldı. Bombaların bir gün öncesinden şüpheli erkek şahıs tarafından parti binalarına bırakıldığı, şahsın ailesiyle 1990’da Van’dan Adana’ya yerleştiği, her iki eylemin failinin de aynı şahıs olduğu belirlenmiştir."

  Patlamalarda yaralananlara acil şifa dileğinde bulunulan açıklamada, "Şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar özenle yürütülmektedir" ifadesine yer verildi.

  BU KEZ TUTUKLANMADI

  Alınan bilgiye göre, kimliği kamera görüntülerinden saptanan Savaş Yılmaz, 16 Temmuz 2007’de Ankara’da  bir basın açıklaması sonrasında 100’ü aşkın kişiyle birlikte DHKP-C propagandası yaptığı iddiasıyla yakalanarak tutuklandı.
  3 Ağustos 2008’de tahliye edilen Yılmaz, daha sonra İstanbul’a gitti.

  Burada da örgütle bağlantılı olduğu öne sürülen Haklar ve Özgürlükler Cephesi adına faaliyette bulunurken gözaltına alınan Savaş Yılmaz, bu kez tutuklanmadı.
  Savaş Yılmaz’ın yakın dönemde Suriye’ye geçerek, IŞİD’in hakim olduğu bölgelere gittiği de iddia edildi. Yılmaz’ın bir akrabasının IŞİD saflarında bulunduğu, bu akrabası aracılığıyla bağlantı kurduğu ifade edildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir