Petrol
110.79
-0.68%
Euro
16.30
1.17%
Dolar
15.61
0.85%
Altın
921.11
-0.06%
Borsa
2408
-0.45%
Bitcoin
473.856
-2.27%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  HDP: İdam cezasına destek vermeyeceğiz

  HDP: İdam cezasına destek vermeyeceğiz

  Darbecilerin idam edilmesine HDP karşı çıkarken, AK Parti ve MHP idam cezasına yeşil ışık yaktı. CHP ise bu konuda sessizliğini koruyor..
  • 18.07.2016 - 12:08

  Reuters'a konuşan Bilgen, idam uygulamasının ceza hukuku açısından caydırıcılık niteliği taşımadığı gibi insan hakları açısından da kabul edilemez bir uygulama olduğunu söyleyerek, "Darbecilerin Mısır'da tercih ettiği bir yöntemi şimdi Türkiye'de darbeye karşı çıkanların savunuyor olması son derece dikkat çekicidir" dedi.

  HDP: "DESTEK VERMEYECEĞİZ"

  İdamla birlikte bireysel silahlanmanın da bir umut olarak tartışmaya açılmasının Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenme ihtimalini düşündürttüğünü belirten Bilgen, Meclis'e böyle bir tasarı ya da teklif gelirse destek vermeyeceklerini kaydetti.

  AK PARTİ: MİLLETİMİZ BÖYLE İSTİYOR

  Öte yandan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, idam konusundan millet böyle istediğini ve gerekenin yapılacağını söylemişti.

  MHP'DEN İDAM CEZASINA TAM DESTEK

  İdam tartışmalarına ilişkin açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, "Eğer hükümet, idam cezasının tekrar geri getirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne bir kanun tasarısı teklifiyle gelirse, bugüne kadar idam cezasının kaldırılmasına tek karşı çıkan Milliyetçi Hareket Partisi, elbette aziz milletimizde oluşan bu temayülü değerlendirecektir ve karşılıksız bırakmayacaktır." şeklinde konuştu.

  CHP SESSİZ

  AK Parti ve MHP'nin yeşil ışık yaktığı idam cezasına ilişkin CHP ise henüz bir açıklama yapmadı.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HALK NE DİYORSA KARAR ODUR

  Darbeciler için idam cezasının getirilmesine yönelik halktan gelen talep üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Tüm meydanlarda sizin bu talebinizi artık hükümet olarak da devlet olarak da biliyoruz, duyuyoruz. Sizin bu talebinizi biz asla yok farz edemeyiz. Demokrasilerde halk ne diyorsa, karar odur. Bunu böyle bilmeniz lazım. Öyle zannediyorum ki hükümetimiz, ana muhalefetiyle muhalefetiyle görüşmek suretiyle burada bir karara muhakkak varacaktır. Bu kararı fazla da geciktiremeyiz" demişti.

  Boğaz Köprüsü'nde sivillere ateş açan katil sürüsü VİDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir