Petrol
96.2
-0.40%
Euro
18.249
-0.07%
Dolar
18.0856
0.04%
Altın
1.02
-0.09%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
417.044
-1.66%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  Hollanda Başbakanı Srebrenitsa katliamını kabul etmiyor

  Hollanda Başbakanı Srebrenitsa katliamını kabul etmiyor

  Hollanda Başbakanı, Cumhurbaşkanı'nın Hollanda Srebrenitsa'da soykırıma göz yumdu sözlerine cevap verdi.
  • Haber Merkezi
  • 14.03.2017 - 16:11

  Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan geçtiğimiz cumartesi gecesinden bu yana zirve yapan gerilimde Hollanda Başbakanı Rutte'den komik bir açıklama geldi.

  "SREBRENİTSA KATLİAMİ YALAN"

  Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı konuşmda Hollanda'yı hedef alan ve katliamlara göz yumduklarını belirten sözleri için; "Erdoğan'ın Srebrenitsa iddiası iğrenç bir tarihi yalan" ifadelerini kullandı.

  1995 Srebrenitsa Soykırımı belgeseli VİDEO

  CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ

  Recep Tayyip Erdoğan, Tıp Bayramı'nda yaptığı konuşmada; "Hollanda'yı ve Hollandalıları Srebrnitsa katliamından tanırız. Onların karakterinin, cibiliyetinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak'ı orada nasıl katlettiklerinden tanırız. Kimse bize medeniyet dersi vermesin. Bu milletin anlı aktır ama onların anlı kapkaradır." demişti.

  Cumhurbaşkanı: Onları Srebrenitsa katliamından tanırız VİDEO

  SREBRENİTSA'DA NELER YAŞANDI

  Bosna savaşında önce nüfüsu 24 bin civarı olan Srebrenitsa'nın nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti.

  Artık Srebrenitsa 'açlık' ve 'hastalıklar' ile mücadele eden bir 'toplama kampı'na dönüşmüştü.Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.

  Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru , sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi.

  BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi. Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar.

  Hollanda Başbakanı Srebrenitsa katliamını kabul etmiyor #1
  Ratko Mladiç ve Hollandalı komutan Ton Karremans

  Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.

  Daha sonra orataya çıkan bir video kasedinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti.

  Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı'ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.

  Hollanda Başbakanı Srebrenitsa katliamını kabul etmiyor #2

  Hollanda Başbakanı Srebrenitsa katliamını kabul etmiyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir