Petrol
112.66
1.51%
Euro
17.6206
0.54%
Dolar
16.6406
0.69%
Altın
977.52
0.89%
Borsa
2554
0.98%
Bitcoin
354.133
-2.05%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Kızılay: Eşcinsellerden neden kan almıyoruz

  Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, eşcinsellerin Kızılay'a kan veremediğini ancak alabildiğini açıkladı.
  • 23.12.2014 - 12:18
  Kızılay: Eşcinsellerden neden kan almıyoruz

  Kızılay: Eşcinsellerden neden kan almıyoruz #1

  Beyaz TV ekranlarında yayımlanan 'Uyan Türkiyem'in bu sabahki konuğu Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar oldu. Kızılay'la ilgili bilgiler veren Akar'a, sunucu Tahir Sarıkaya, "Kan bağışı almadan önce neden eşcinsel misiniz? sorusunu soruyorsunuz" diye sordu.

  "KİMSENİN EŞCİNSELLİĞİYLE DERDİMİZ YOK"

  Akar, eşcinsellerden neden kan alınmadığıyla ilgili şu açıklamaları yaptı;

  "Biz kanda bir virüs olup olmadığını tahlil ediyoruz. En modern yöntemleri kullanıyoruz. Altyapılarımız yenilendi. Ama ne yaparsanız yapın kan nakillerinde mutlaka bir virüs kapma ihtimali vardır, milyonda bir bile olsa. Bunu azaltmanın bir yolu vardır. Kendisinden şüphe eden kişi bunu deklare eder."

  "Bizim kimsenin eşcinselliğiyle, biseksüelliğiyle, heteroseksüelliğiyle hiç bir derdimiz yok" diyen Ahmet Lütfi Akar şöyle devam etti:

  "Yalnız eşcinseller kan verme konusunda risk grubundadır. AIDS virüsü eşcinsellerde yoğun olarak gözükür ve eşcinsel ilişkiyle başkalarına bulaşır veya kan yoluyla bulaşır."

  "AFRİKA'YA GİDİP GELENLERDEN DE KAN ALMIYORUZ"

  Akar, "Bir kişi kan verme aracınıza, kan vermeye gitti diyelim. Yazmazsa ne olacak?" sorusu üzerine "Yazmazsa yapacak hiçbir şeyimiz yok. O analizlerde çıkar. Eşcinsel diye kanında illa bir şey çıkacak diye bir şey yok" şeklinde konuştu.

  Akar, "Tepki alıyor musunuz? sorusunu ise şöyle yanıtladı:

  "Bu bilimsel bir gerçeklilik olduğu için eşcinsellerden şu ana kadar bir tepkiyle karşılaşmadık. Afrika'ya gidip gelenlerden de kan almıyoruz. Bu insani bir durum. Çünkü sizden aldığımız bir ünite kanı 3 kişiye veriyoruz. 3 kişiye şifa oluyor. Geçmişte, başımıza gelen hadiselerde maalesef kanı veren kişilerde bu tür durumları tespit ettik. Biseksüellik, eşcinsellik tespit ettik."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir