Petrol
83.77
0.07%
Euro
19.292
-0.59%
Dolar
18.6257
-0.04%
Altın
1.042
-0.90%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.037
-2.18%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  KKTC'de imam hatipleri kapatma davası açıldı

  KKTC'de imam hatipleri kapatma davası açıldı

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde imam hatip tipi eğitimle faaliyet gösteren koleje açılan kapatma davası başkent Lefkoşa'da protesto edildi
  • AA
  • 21.11.2016 - 15:47

  KKTC de imam hatipleri kapatma davası açıldı #1

  KKTC'de beş yıldır faaliyet gösteren, ismini Hazreti Muhammed'in halasından alan Hala Sultan İlahiyat Kolejine Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) tarafından açılan kapatma davası vatandaşların tepkisine neden oldu.

  KKTC de imam hatipleri kapatma davası açıldı #2

  Lefkoşa Şehitler Anıtı önünde, Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği ile "Okuluma Dokunma Platformu" tarafından düzenlenen gösteriye, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, bazı milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.

  "LAİKLİK DİNSİZLİK DEĞİLDİR"

  Ellerinde, "Eğitim ayrıcalık değil, haktır", "Laiklik, dinsizlik değildir", "Cahillerden olma, okulumu kapatma", pankartları taşıyan vatandaşlar, kapatma davası açan sendika yetkilileri aleyhinde sloganlar attı.

  KKTC de imam hatipleri kapatma davası açıldı #3

  Okul Müdürü Ali Yaman, burada yaptığı konuşmada, okulun beş yıl önce çağdaş eğitim, güzel ahlak ve iyi gelecek misyonuyla kurulduğunu belirterek okulda iyi ve güzel ahlaklı insan yetiştirmek için uğraş verdiklerini söyledi.

  Yaman, KTOEÖS’yi okullarını kapatmak yerine okullardaki öğretmen eksikliğinin giderilmesi için çaba sarf etmeye çağırdı.

  "BURASI İLİM, BİLİM, FEN YUVASI"

  Hala Sultan İlahiyat Koleji mezunları adına konuşan Ümit Kaynarca, Hala Sultan İlahiyat Kolejinin ilim, bilim, fen yuvası olduğunu, okulun Kıbrıs’ın ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıktığını kaydetti.

  KKTC de imam hatipleri kapatma davası açıldı #4

  "OKULLARI KAPATMAK YERİNE EĞİTİM SİSTEMİNİ DÜZELTİN"

  Okullarında laik eğitim verildiğini ifade eden Kaynarca, okullarında din ve vicdan hürriyetinin ön planda olduğunu, sendikanın okullarını kapatmak yerine, ülkedeki eğitim sisteminin iyileştirilmesi için mücadele vermesi çağrısında bulundu.

  "MİLLİ, MANEVİ DEĞERLERE SAHİP İNSANLAR YETİŞTİRİLİYOR"

  Öğrenci Konseyi Başkanı Furkan Seçkin de herkesin dilini, dinini seçme özgürlüğü olduğu gibi kendilerinin de istedikleri eğitimi alma özgürlükleri olduğunu belirterek diğer okullarda okutulan derslerin kendi okullarında da okutulduğunu, hedeflerinin geçmişiyle barışık, milli, manevi değerlere sahip insanlar olmak olduğunu vurguladı.

  MAHKEME KAPATMA SİNYALİ VERMİŞTİ

  KKTC Hala Sultan İlahiyat Kolejinin kapatılmasıyla ilgili davada Yüksek İdare Mahkemesi, 17 Haziran 2016 tarihinde okulun Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Yasası çerçevesinde açılmasının ve bu müfredatla eğitim vermesinin yasa dışı olduğuna işaret etmiş, duruşma 23 Kasım'a ertelenmişti.


  Görüş Bildir