Euro
8.9644
0.29%
Dolar
7.4008
0.77%
Altın
438.35
0.28%
Borsa
1.491
-2.93%
Bitcoin
226.800
-3.33%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C
  Kocamaz'ın DP'den aday olamayacağı ileri sürüldü

  Kocamaz'ın DP'den aday olamayacağı ileri sürüldü

  İyi Parti Mersin adayı Burhanettin Kocamaz'ın Demokrat Parti (DP) adayı olmasına, YSK'nın 2004 yılında verdiği bir kararın engel olduğu ortaya çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 22.02.2019 - 12:40

  Burhanettin Kocamaz; İyi Parti'nin, listelerini zamanında İl Seçim Kurulu'na teslim edememesi nedeniyle, adaylık başvurusu yapamadı. Ancak Kocamaz; Demokrat Parti'nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

  Kocamaz ın DP den aday olamayacağı ileri sürüldü #1

  KARAR İNCELENECEK

  Kocamaz'ın bu kararı, Mersin İl Seçim Kurulu'nda ve itiraz olması durumunda da Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) özel olarak incelenecek. Star gazetesinden Şerife Güzel'in haberine göre, buna benzer bir olay, 2004 yılında Mardin'de meydana geldi.

  YSK'DAN GÖRÜŞ BİLDİRMESİ İSTENDİ

  Mardin Merkez ilçe Seçim Kurulu başkanlığı herhangi bir siyasi partinin aday listelerinde belirtilen adaylıkların başvuruları süre yönünden reddedilmiş ise; bu listelerde adı geçen adayların başka bir partinin herhangi bir nedenle boşalmış bulunan birimler için başvuruda bulunup bulunamayacaklarını sorup, YSK'dan görüş bildirmesini istedi.

  KARARA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPILDI

  YSK, Mardin İlçe Seçim Kurulu'nun başvurusu üzerine verdiği 469 No'lu kararda, "Siyasi partiler seçim takvimine bağlı olarak aday listelerini ve ilgili evraklarını ilgili ilçe seçim kuruluna öngörülen sürede vermeleri gerekirken, bu süreden sonra verilen aday listeleri, ilgili ilçe seçim kurulunca süre yönünden reddedilmiş ise listede yer alan kişiler, Siyasi Partiler Kanunu'nun 40. maddesine göre başka bir partiden aday gösterilmesi mümkün değildir." ifadelerine yer verildi.

  Kocamaz ın DP den aday olamayacağı ileri sürüldü #2

  2004'TEKİ KARAR

  YSK, 3 Mart 2004 tarihinde verdiği kararın devamında "Bir siyasi partinin süresinde verilmediği için kabul edilmeyen aday listesinde yer alan kişilerin, başka bir siyasi partinin herhangi bir nedenle boşalmış bulunan yerler için aday gösterilmesinin mümkün olmadığına karar örneği, Mardin Merkez ilçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na karar verilmiştir." denilerek, oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir