Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
490.849
-1.05%
11ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 11 C

  MASAK nedir? MASAK hangi yılda kuruldu, amaçları nelerdir?

  MASAK, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklaması sonrasında gündeme geldi. Vatandaşlar tarafından MASAK'ın ne olduğu, açılımı ve amaçları araştırılmaya başlandı. Peki MASAK nedir?
  • Haber Merkezi
  • 01.04.2021 - 17:59
  • Güncelleme : 01.04.2021 - 18:00
  MASAK nedir? MASAK hangi yılda kuruldu, amaçları nelerdir?

  Kripto varlıkların terörizm faaliyetlerinde kullanılabildiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanlığı, "Kripto varlıkların alım-satım faaliyetlerini incelemek MASAK'ın görev ve yetkisi içindedir." açıklamasını yaptı.

  Bu açıklamanın ardından kripto varlıklarla ilgilenen yatırımcılar başta olmak üzere vatandaşlar, MASAK hakkında araştırmalarına başladı.

  Peki, haksız rekabet ve fiyat artışları ile mücadelede sık sık gündeme gelen MASAK nedir? MASAK hangi yılda kuruldu, amaçları nelerdir? İşte, detaylar..

  MASAK NEDİR, NE DEMEK?

  Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Maliye Bakanlığı bünyesinde hizmet vermektedir. MASAK, 19 Kasım 1996 tarihinde 4208 sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun ile kurulan, karapara aklama suçlarının araştırılması, incelenmesi için görevlendirilmiş bir kuruldur. 17 Şubat 1997 tarihinde fiilen görevine başlayan bu kurul, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının önlenmesi Hakkında Kanun ile yeniden belirlenmiştir.

  MASAK nedir? MASAK hangi yılda kuruldu, amaçları nelerdir? #1

  MASAK NEYİ AMAÇLIYOR?

  4208 sayılı kanun kapsamında kurulan MASAK, haksız yere kazanılan suç gelirlerini analiz ederek yetkili makamlara iletmeyi amaç edinmiştir. Bir nevi mali istihbaratı gerçekleştiriyor diyebiliriz.

  Teröre finansman sağlayacak suçlar ile mücadelede de etkin olarak işlevini sürdürmektedir. Gerektiğinde denetim yapmak, yurt dışı koordinelerde bulunmak, kamuoyunu bilinçlendirmek ve duyarlılığını arttırmak da görevleri arasında sayılmaktadır.

  Detaylı yönetmelik ve yönergeler için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı web sayfasına göz gezdirebilirsiniz.

  MASAK nedir? MASAK hangi yılda kuruldu, amaçları nelerdir? #2

  MASAK'IN GÖREVLERİ NELERDİR?

  • Suç gelirleri olarak görülen gelirlerin aklanmasını önlemek için politikalarla birlikte buna uygun uygulama stratejilerini hazırlamak. Bu amaç çerçevesinde kurum ve kuruluşların arasında çeşitli koordinasyonlar oluşturulmaktadır. Kurumlar arasında ortak çalışmalar yapılır ve görüşler alınır.
  • Kanunlar çerçevesinde politikalar hazırlanırken aynı zamanda kanun, tüzük ve yönetmelikler de hazırlanmaktadır. Bu noktada Bakanlar Kurulu kararlarının tam olarak uygulanabilmesi için düzenlemeler de yapılır.
  • Suç sonucu ortaya çıkan gelirlerin aklanması çalışmaları ile mücadele etmekte ve aklama suçlarının yaşanmaması için gerekli çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır.
  • Kamuoyu desteği ve duyarlılığının artırılması için çeşitli çalışmalar düzenlenmektedir.
  • Kanunlar çerçevesinde ilgili mevzuatlara yönelik yükümlülüklerin denetimi yerine getirilmektedir. Eğer terör finansmanı ve aklama suçları noktasında ciddi şekilde şüpheler bulunuyorsa bu konu ilgili olan Cumhuriyet savcılığına intikal etmektedir.
  • Yapılan incelemeleri ve sonuçları ilgili birimlere aktarmakla görevlidir. Kanun ve tüzüklere uygun gerekli yönetmelikleri hazırlamak da görevleri arasındadır.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir