Euro
10.0659
0.94%
Dolar
8.538
1.32%
Altın
480.9
-1.06%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
402.026
-0.35%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Merkez Bankası likidite yönetimine ilişkin tedbirleri açıkladı

  Merkez Bankası likidite yönetimine ilişkin tedbirleri açıkladı

  Merkez Bankası, döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili bir açıklama yaptı. Oldukça kapsamlı açıklamada, alınan kararlara yer verildi.
  • Haber Merkezi
  • 13.08.2018 - 08:06
  • Güncelleme : 13.08.2018 - 08:16

  Merkez Bankası, "finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla Türk lirası likidite yönetimi ve döviz likidite yönetimine ilişkin tedbirler alınmıştır" açıklaması yaptı ve piyasalara destek olmak için TL ve döviz likidite yönetimine dönük önlemler açıkladı.

  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

  "Finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

  I. Türk lirası likidite yönetimi:

  "BANKALARA İHTİYAÇ DUYDUKLARI TÜM LİKİDİTE SAĞLANACAK"

  1) Merkez Bankası tarafından gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkânlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite sağlanacaktır.

  2) Türk lirası işlemler karşılığında alınan teminatların iskonto oranları tür ve vadelerine göre güncellenerek bankalara teminat yönetiminde esneklik tanınacaktır. Söz konusu düzenleme ile bankaların mevcut serbest teminatlarının iskonto edilmiş değerinde yaklaşık 3,8 milyar TL tutarında artış olması öngörülmektedir.

  "BANKALARIN TEMİNAT DÖVİZ DEPO LİMİTLERİ 20 MİLYAR EUROYA ÇIKARILDI"

  3) Bankaların Türk lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitleri 7,2 milyar euro seviyesinden 20 milyar euroya çıkarılmıştır.

  4) 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metninde yer aldığı üzere, temel fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine ilave olarak ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel yöntemle 91 güne kadar vadeli repo veya depo satım ihalesi açılabilecektir.

  "FARKLI GÜNLERDE BİRDEN FAZLA REPO İHALESİ AÇILACAK"

  5) Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6–10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilecektir.

  6) Bankaların teminat yönetimine esneklik kazandırılması amacıyla, 1 hafta vadeli repo ihalelerinde kazanan tekliflerin bir bölümünün veya tamamının, bankalar tarafından talep edilmesi halinde repo işlemi yerine aynı faiz oranı ve vade ile Bankalararası Para Piyasasında depo işlemi olarak sonuçlandırılmasına imkân tanınacaktır.

  II. Döviz likidite yönetimi:

  1) Bankalar bir hafta vadeye ek olarak bir ay vadeyle de döviz depo imkânından yararlanabileceklerdir.

  "MB DÖVİZ DEPO PİYASASINDA YENİDEN ARACI OLACAK"

  2) Merkez Bankası döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine yeniden başlayacaktır. Bu çerçevede, Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı ile belirlenen kurallar doğrultusunda döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılığı ile birbirlerinden borç alıp verebileceklerdir.

  3) Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında iyileştirmeye gidilebilecektir.

  4) Bankalar Döviz ve Efektif Piyasalarında kendilerine tanınan limitler dahilinde döviz karşılığı efektif işlemleri yoluyla Merkez Bankasından efektif temin edebileceklerdir.

  "PİYASA DERİNLİĞİ VE FİYAT OLUŞUMLARI YAKINDAN TAKİP EDİLECEK"

  Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır.

  Kamuoyunun bilgisine sunulur."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir