Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.444
-0.03%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Müezzinoğlu: Ambulanslar en kısa zamanda ocakta oldu

  Müezzinoğlu, Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında kan tedarik sistemi ve kandan plazma teminine ilişkin yapılan protokol töreninden sonra, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
  • 20.05.2014 - 12:49
  Müezzinoğlu: Ambulanslar en kısa zamanda ocakta oldu

  Müezzinoğlu: Ambulanslar en kısa zamanda ocakta oldu #1

  Soma'da kazanın ardından ambulanslara geç haber verildiğine yönelik iddiaların sorulması üzerine Müezzinoğlu, spekülatif haberlerle vatandaşları tahrik eden bir anlayışın yaşandığını söyledi.

  Müezzinoğlu: Ambulanslar en kısa zamanda ocakta oldu #2

  Müezzinoğlu, acil hizmetlerinde tüm ambulansların dünya ile yarışabilecek standartı yakaladığını vurgulayarak, "Keşke madenden 301 şehidimiz yerine 301 hastamızı çıkartabilseydik. Keşke hastalarımızın ambulanslarımızla, helikopterlerimizle, ambulans uçaklarımızla hastanelerimizde, yoğun bakımlarımızda dünya standartlarında tedavilerinin peşinde koşabilseydik. Ama ne yazık ki ambulanslarımıza cenazelerimizi taşımanın dışında çok fazla bir yük düşmedi" dedi. 

  ACİL HİZMETLER KONUSUNDA GECİKME YAŞANMADI

  Acil hizmetleri konusunda gecikme yaşanmadığını dile getiren Müezzinoğlu, "Bunu, ne hastalarımız, sağ kurtulan yaralılarımız yaşadı. Bu anlamda bir sorunumuz olmadı. Buna ambulans helikopterlerimiz de dahil" diye konuştu.  Müezzinoğlu, ilk iki saat içinde ambulans helikopterlerin olay yerinde olduğunu dile getirdi. Maden kazasının geç iletildiği haberlerine ilişkin de Müezzinoğlu, "Bunu da müfettişler inceler. Bize çağrının geldiği saat 15.13 itibariyle 112 Acil'e çağrı geliyor. Ondan sonra 18 veya 19 dakika sonra ambulanslarımız orada oluyor" bilgisini verdi.

  ''HEKİMİN GÖREVİNİ YAPMA ZORUNLULUĞU VARDIR''

  Bir gazetecinin, "Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in görüntüleri basına yansıdı. Daha sonra muhalefet tarafından eleştirilen bir sağlık raporu söz konusu oldu. Hekimle ilgili herhangi bir soruşturma ya da raporun üzerinde bir şüphe var mı" sorusunu Bakan Müezzinoğlu, şöyle yanıtladı:

  "Bir hekimin raporunu soruşturmak, çok olağanüstü durum olmadığı sürece, 3-5 günlük hekim raporlarını bizim inceleme gibi bir şeyimiz yok. Ama benim de basından duyduğum kadarıyla Türk Tabipleri Birliği bu anlamda bir çalışma başlatmış. Bir vatandaşın, hangi koşulda olursa olsun hekime muayene olma, tedavisi ve tedavisinin bir gereği olarak da rapor alma hakkı vardır. Hekimin de bu konuda yemini çerçevesinde görevini yapma sorumluluğu vardır."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir