Petrol
99.07
-0.53%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.723
-1.97%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  Özal'ın Irak planı: Askeri operasyonla Basra'ya ineriz

  Özal'ın Irak planı: Askeri operasyonla Basra'ya ineriz

  Kuzey Irak'ta yapılması planlanan referandumla birlikte Türkiye'nin Musul ve Kerkük'e operasyon yapması yine gündeme geldi.
  • Haber Merkezi
  • 23.09.2017 - 13:12

  Özal ın Irak planı: Askeri operasyonla Basra ya ineriz #1

  Mesud Barzani'nin 'bağımsızlık' özlemiyle Türkiye'nin milli güvenliğine tehdit oluşturacak olan 'Kürdistan devleti', Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyine yapacağı askeri operasyonu yeniden gündeme getirdi.

  ASKERİ MÜDAHALE MASADA

  Dün gece geç saatlere kadar devam eden MGK ve Bakanlar Kurulu sonrası Türkiye tavrını net bir şekilde yineledi, "Askeri, ekonomik ve siyasi" yaptırımların vakit kaybetmeksizin devreye gireceğini duyurdu.

  TURGUT ÖZAL'IN GÜNDEMİNDE DE IRAK'A MÜDAHALE VARDI

  Türkiye'nin, Kuzey Irak'a olası bir askeri operasyonunda Misak-ı Milli sınırlarında yer alan Kerkük ve Musul'un da askeri operasyonla ele geçirilmesi yeniden gündeme geldi. Bu plan, daha önce Turgut Özal döneminde de gündemdeydi.

  Özal ın Irak planı: Askeri operasyonla Basra ya ineriz #2

  MUSUL'A GİRER, ORADAN BASRA'YA İNERİZ

  Dönemin TBMM Başkanı olan Hüsamettin Cindoruk, Özal'ın Irak'ı işgal planıyla ilgili büyük hedefleri olduğunu, olası bir askeri operasyonla Basra Körfezi'ne kadar ilerleme sağlanabileceğini söylediğini anlatmıştı.

  Hürriyet'in, Kuzey Irak-Barzani ve Türkiye ilişkileri üzerine Hulusi Turgut imzasıyla yayınladığı haber dosyasında Cindoruk'un anlattığı Özal'ın Irak planı da var. Cindoruk Özal'ın o planını şöyle anlatıyordu:

  "1991 yılının sonu ve 1992’nin başında, Cumhurbaşkanı Özal’la olağan görüşmelerimi yapmak üzere Çankaya Köşkü’ne gittiğim zaman kendisini sürekli Kuzey Irak konusunda meşgul görüyordum. Makam odasına üç televizyon cihazı kurdurmuştu. Elindeki kumandayla kanal kanal geziniyordu.

  Cumhurbaşkanlığı makam odasında Türkiye ve Irak’ı içerisine alan ayrıntılı bir duvar haritası asılıydı. Özal, bu görüşmelerimizden birisinde, bana aynen şunları söylemişti:

  MUSUL, KERKÜK, ERBİL, BAĞDAT VE BASRA

  ‘Silopi’den Suriye sınırına kadar 40 kilometrelik bir alandan askerlerimizi rahatlıkla Irak’a sevk edebiliriz. Çok kısa zamanda Musul’a ulaşır oradan devam eder Kerkük ve Erbil’i ele geçirebiliriz. Şartlar el verirse coğrafi hiçbir engeli bulunmayan arazide ilerleyip, Bağdat üzerinden taa Basra’ya kadar dayanırız."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir