Dolar
7.3317
-0.0259%
Euro
8.6884
0.5392%
Altın
1934.94
0.9864%
Borsa
1117.32
0.2818%
G. Altın
457.039
1.1029%
Bitcoin
85000.19
0.5084%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C
  Polis DHKP/C'nin kozmik odasına girdi

  Polis DHKP/C'nin kozmik odasına girdi

  Örgütün Okmeydanı'ndaki kozmik odasına özel harekat polisleri camdan girdi. Örgütün kadın lideri de yakalandı.
  • 19.01.2013 - 08:10
  Polis DHKP/C'nin kozmik odasına girdi

  Polis DHKP/C nin kozmik odasına girdi #1

  İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında bulunduğu 7 ilde DHKP-C terör örgütüne yönelik eşzamanlı şafak operasyonu düzenlendi.

  KOZMİK ODAYA ÖZEL HAREKATÇILAR GİRDİ

  9'u Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi, 15 avukatın da aralarında bulunduğu 85 kişi gözaltına alındı. Polis daha önce yaptığı operasyonlarda girmeye zorlandığı Okmeydanı'nda bulunan 7 çelik kapı ile kilitlenen örgütün kozmik odasına bu sefer özel harekat timleri ile camdan girdi. Buradaki gizli bölmede yakalanan Kamile K'nın Dursun Karataş'tan sonraki örgüt lideri olduğu iddia edildi. Gözaltına alınan teröristlerin bir devlet görevlisine suikast hazırlığı yaptıkları ileri sürüldü.

  95 KİŞİ GÖZALTINDA

  Zaman Gazetesi'nden Fazlı Mert'in haberine göre, son altı ayda yedi saldırı gerçekleştiren DHKP-C'ye dev operasyon düzenlendi. 15'i avukat 95 kişi gözaltına alındı. Bu isimlerden 15 kişinin örgütte üst düzey yönetici olduğu öğrenildi. Operasyon yapılan bazı adreslerde kozmik odaların olduğu, polisin 6 saatlik çalışmayla bu odalara girdiği ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü merkezli operasyonlar 7 il ve 16 ilçede gerçekleştirildi. Sarıyer'de yaralı yakalanan DHKP-C militanı Servet Göçmen'in üzerinden bir siyasi partinin ilçe başkanlarının isimleri ve adresleri çıktı. Örgütün, iki başkana suikast planladığı belirlendi. Ayrıca İstanbul'da gözaltına alınan avukatların, cezaevlerinde açlık grevlerini yönlendirdikleri iddia edildi.

  ÖRGÜTÜN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ GİZLİ BÖLMEDE YAKALANDI

  Operasyon kapsamında TAYAD, Gençlik Federasyonu, İdil Kültür Merkezi, Yürüyüş Dergisi ve Halkın Hukuk Bürosu'nda aramalar yapıldı. Halkın Hukuk Bürosu'ndaki aramalarda örgütün üst düzey yöneticisi K.K., gizli bölmede yakalandı. Bazı yerlerdeki özel kapı ve düzenekler polisin içeriye altı saatte girmesine neden oldu. Vinç ve balyozlarla hedef merkezlere giren polis, burada çok sayıda dijital ve yazılı belge ele geçirdi. İstanbul'daki baskınlarda ÇHD yöneticileri avukat Taylan Tanay, avukat Güçlü Sevimli ile avukatlar Güray Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik ve Naciye Demir'in de aralarında bulunduğu isimler gözaltına alındı. İzmir'de gözaltına alınan zanlıların ise, kamu görevlilerine suikast ve bombalama hazırlığında olduğu ve bir karakolda saldırı için keşif yaptığı belirlendi.

  Görüş Bildir