Euro
15.2297
0.57%
Dolar
13.4311
0.41%
Altın
793.2850
0.42%
Borsa
2,008.85
-0.27%
Bitcoin
534.476
-6.40%
9ºC
İstanbul
Hafif yağmur 9 C

  Savcı Turgut Özal'dan af diledi

  Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün beraatına karar verilen 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüne ilişkin davada Savcı Şafak Turgut Özal'dan olayın aydınlatılamamasından dolayı özür diledi.
  • 26.11.2014 - 20:48
  Savcı Turgut Özal'dan af diledi

  Savcı Turgut Özal dan af diledi #1

  Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, davanın tek sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün, delil yetersizliğinden beraatine karar verildi. Turgut Özal 1993 yılında yaşamını yitirmiş, o dönemki raporlara ölüm nedeni kalp krizi olarak yazılmıştı.

  ZEHİRLENDİĞİ İDDİA EDİLDİ

  Son iki yılda, Özal’ın zehirlendiği yönünde iddialar ortaya atılmış, zaman aşımının dolmasına 1 gün kala da savcı Kemal Çetin tarafından dava açılmıştı.Davanın 7. duruşması bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  SAVCI'DAN TURGUT ÖZAL'A ÖZÜR

  Özal'ın siyasi hayatını özetleyen Şafak, Özal'ın hastalanması ve vefatı sırasında yeterli doktor ve ambulans bulundurulmaması, ölümünün ardından klasik otopsi yapılmaması, vücut sıvılarının ve doku örneklerinin alınmaması gibi "ihmaller zinciri" bulunduğunu ifade etti.

  Şafak "Türkiye Cumhuriyetinde çok önemli görevlerde bulunan, iki dönem Başbakanlık yapan ve Cumhurbaşkanlığı sırasında vefat eden merhum Turgut Özal'ın ülkesinde yapmış olduğu çok önemli ve çığır açan hizmetleri karşısında, kesin ölümünün tespit edilememiş olması, bir hastalık sonucu mu vefat ettiği, yoksa menfur bir suikast sonucu mu öldüğü, hastalanmasını müteakip vefatına kadar yapılan idari ve adli hatalar zincirlemesi sonucu gerçeğin ortaya çıkmasının engellendiği ve delillerin kaybolduğu, ülkemize büyük hizmetler vermiş Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hastalığı nedeniyle değil de menfur bir suikast sonucu öldürülüp öldürülmediği konusunda, zamanında yapılmayan klasik otopsi ve ölüm esnasında maktulden veriler alınmayarak, delillerin kaybolmasına neden olan sorumluların ihmalleri yüzünden kirli eller ortaya çıkarılmamıştır. Çıkarılmadığı için merhum Cumhurbaşkanı TurgutÖzal'a Allah'tan rahmet, bir yargı mensubu olarak da yargı adına bizi affetmesini dilemekten başka söylenecek söz kalmamıştır" dedi.

  "MEKANI CENNET, RUHU ŞAD OLSUN"

  Görüşünün devamında, "Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın mekanı cennet ve ruhu şad olsun" diyen Şafak, ancak sanığın, soyut iddia ve yorumlardan hareketle cezalandırılamayacağını, şüpheden sanığın yararlandırılması gerektiğini belirtti.

  ERSÖZ DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT ETTİ

  Ölümün zehirlenme sonucu meydana gelip gelmediğinin belirlenemediğini, dosyada inandırıcı ve kesin delil bulunmadığını, tanık beyanlarının çelişkili olduğunu ve belgelere göre tanıkların, sanıkla aynı yerde bulunmalarının mümkün görülmediğini bildiren Şafak, "Cumhurbaşkanına suikast suçunun, uzman çavuş rütbesinde olan tanığa anlatılmasının da hayatın olağan akışına uygun olmadığını" söyledi.

  Sanığın atılı sucu işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığını belirten savcı, Ersöz'ün beraatini talep etti. Ersöz, son sözünde beraatini talep etti. Mahkeme, sanık Ersöz'ün atılı suçu işlediğine dair yeterli belgenin olamaması ve suç sabit olmadığından beraatine karar verdi.


  Görüş Bildir