Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
311.499
-5.55%
20ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 20 C
  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılışı yapılan HABRAS’ta nefesler tutuldu. 2 bin metre uzunluğu ile Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattında, ses hızı aşılarak başarılı sonuç elde edildi.
  • Haber Merkezi
  • 27.12.2018 - 09:24
  • Güncelleme : 27.12.2018 - 09:24

  Türkiye'nin savunma sanayi atılımlarında, her gün milat gibi gelişmeler yaşanıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı, Harp Başlığı Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı HABRAS’ta nefesler tutuldu.

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi #1

  2 bin metre uzunluğu ile Avrupa'nın çift raylı en uzun test hattında ilerleyen bir tonluk bomba, hem ses hızını aştı hem de ulaştığı hız ile bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarıyla deldi.

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi #2

  "TARİHİ BİR AN"

  Saatte bin 850 kilometre hıza ulaşan MK-84 genel maksat bombası, bir metrelik çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi deldi geçti, paramparça etti.

  Testin başarıyla sonuçlandığını duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tarihi bir ana şahit olduk. Savunma sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atıldı” dedi.

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi #3

  AÇILIŞ ERDOĞAN İLE

  Milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin, dinamik etkinlik testlerini yapmak için Konya Karapınar’da TÜBİTAK SAGE tarafından kurulan HABRAS, 31 Ekim'de açılmıştı. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yüksek maliyetlerle yurt dışında yapılan testlerin ilkine şahitlik etmişti. Bu testte, 113 kilogram ağırlığındaki delici sınıf minyatür bomba harp başlığı başarıyla hedefe ulaşmıştı.

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi #4

  SAVUNMA SANAYİNDE BİR İLK

  Savunma sanayisinde elde edilen ivme, bu bölümün her alanında kullanılıyor. Silah ve mühimmat ile son dönemde yerlilik standardını envantere kazandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, eldeki imkanları da farklı yönlerde kullanıma geliştirerek alınan başarı oranını daha da artırıyor. Buna en güzel örnek, Genel Maksat Bombası'nın kullanım alanı oldu.

  HABRAS’ta, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın katılımıyla, yeni bir test gerçekleştirildi. Taşıyıcı kızak ile birlikte bir ton ağırlığa sahip kısmi delici özellikteki MK-84 genel maksat bombası, savunma sanayisinde bir ilke imza attı.

  MK-84, ray üzerinde ses hızının yaklaşık 1.5 katına ulaştı. Saatte bin 850 kilometre hıza erişen MK-84, bir metre kalınlığa sahip çelik donatı ile güçlendirilmiş beton hedefi başarı ile deldi.

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi #5

  SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

  Başarılı testi, Bakan Varank, sosyal medya hesabından duyurdu. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Varank, “Sn. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı TÜBİTAK SAGE HABRAS Altyapısı'nda tarihi bir ana daha şahit olduk. Yapılan testte yaklaşık 1 tonluk mühimmat, ses hızının 1.5 katında hızlandırılarak hedefe ulaştı. Savunma Sanayimiz için önemli bir başarıya daha imza atılmış oldu.” ifadelerini kullandı.

  Ses hızını aşan HABRAS çelik kaplı betonu deldi #6

  TESTLER DE MİLLİLEŞTİ

  HABRAS’ın yapımına, 2017 yılının Haziran ayında başlandı. 31 Ekim'de açılışı yapılan HABRAS’ta, milli olarak geliştirilen silah sistemlerinin üretim aşamasındaki etkinlik testleri, seri üretilen mühimmatların kafile kabul testleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yurt dışından satın alınan silah sistemlerinin operasyonel koşullardaki farklı hedefler üzerindeki etkinlikleri test ediliyor.

  GİZLİLİĞİ KORUNDU

  HABRAS'ın gizliliği de en az proje kadar başarılı bir seviyede oldu.

  HABRAS öncesinde yurt dışında gerçekleştirilmek zorunda kalınan testler, ev sahibi ülke tarafından takip ediliyordu. Testin yapılacağı ülkeden izin alınması süreci de o ülkeyle olan diplomatik ilişkiye paralel olarak ilerliyordu.

  HABRAS ile birlikte bir yandan bu izin alma süreçlerine gerek kalmazken diğer taraftan testlerin gizliliği korunmuş oldu. HABRAS benzeri altyapılar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi kendi silah sistemlerini geliştiren az sayıda ülkede bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir