Petrol
99.17
-0.43%
Euro
18.5302
-0.01%
Dolar
17.9526
0.08%
Altın
1.031
-0.12%
Borsa
2868
0.00%
Bitcoin
431.962
-0.84%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik'i istiyor

  Soma'daki maden faciasının ardından 27 saattir kaymakamlık binası önünde oturma eylemi yapan madenciler Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in gelmesini istedi.
  • 21.05.2014 - 14:34
  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik'i istiyor

  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik i istiyor #1

  Çoğunluğunu, 301 kişinin hayatını kaybettiği madenin de bağlı olduğu Soma Holding bünyesindeki Ata Bacası ve Işıklar maden ocaklarında çalışan işçilerin oluşturduğu grup, dün saat 10.00’dan bu yana sessiz eylemini sürdürüyor. Ata Bacası maden ocağında çalışan ve kurtarma çalışmalarına da katılan işçi Tevrat Çün’ün gözyaşlarıyla kurtarma çalışmalarına katıldığını, psikolojisinin bozulduğunu, bu nedenle günlerdir uyuyamadığını dile getirmesi üzerine sessiz eyleme destek verenlerin sayısı da arttı.

  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik i istiyor #2

  FARUK ÇELİK'İN GELMESİNİ İSTİYORLAR

  Ellerinde, ’Biz yandık, onlar kömür sandı’, ’Alın terimizi çalma’, ’Şartlar iyileştirilmeden yeraltına inmiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan işçiler, özel madenlerin şartlarının devlet madenleri gibi olmasını istedi. Grubun iki sözcüsü, dün bir firma yetkilisiyle bir araya geldi. Ancak, görüşmek istedikleri kişinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olduğunu dile getiren işçiler, diğer işçilerle eyleme devam etme kararı aldı. Kaymakamlık hizmet binası önünde, gece de bekleyişlerini sürdüren işçiler, Bakan Çelik’in ilçeye gelip kendilerini dinlemesini, gerekenin yapılacağı yönünde yazılı belge vermesini kaydetti.

  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik i istiyor #3

  MADENCİ OLMAYAN EYLEME KATILAMIYOR

  Çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, eyleme destek vermek üzere işçilerin yanına geldi ancak, maden işçileri haklarını kendilerinin savunabileceğini dile getirip, yanlarında madenci olmayanı istemediklerini dile getirdi. Provokasyonlara karşı da arkadaşlarını uyaran madenciler, maden işçisi olmayanları da gruplarından çıkarttı. Ayrıca, bugün öğle saatlerinde Türk Kızılayı’nın bir grup gönüllüsü de Soma Kaymakamlığı önüne gelip, işçilerin yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılamaya başladı. Öte yandan işçiler, televizyonların canlı yayınlarına aralarından seçtikleri kişilerin katılmalarına izin veriyor.

  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik i istiyor #4

  Somalı maden işçileri Bakan Faruk Çelik i istiyor #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir