Petrol
110.91
-0.05%
Euro
17.2937
-0.02%
Dolar
16.0836
0.05%
Altın
966.42
0.02%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
479.963
1.80%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Tanktaki emniyet müdürü tutuklandı

  Tankın üzerinde askeri üniformayla görüntüleri ortaya çıkan eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Mithat Aynacı, tutuklandı.
  • DHA
  • 19.07.2016 - 18:55
  Tanktaki emniyet müdürü tutuklandı

  Savcılıktaki işlemlerini ardından tutuklanması talebiyle savcılığa sevk edilen eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Mithat Aynacı hakimlikteki ifadesinde, suçlamaları kabul etmedi.

  OLAY GÜNÜNÜ ANLATTI

  Pasif görevde olduğunu ve personel evinde 4. sınıf emniyet müdürü olduğunu söyleyen Aynacı, olay gününe ilişkin şunları söyledi;

  Tanktaki emniyet müdürü tutuklandı #1

  Saat 22:00 gibi mesaj geldi. Tam teçhizat müdüriyete gelmemiz istendi. Ben de yakındım. Anıt girişinde bizim memurlarımız vardı. Ne olduğunu sordum. 'Asker-polis arasında karmaşa olduğunu' söylediler. 4 tane zırhlı gördüm. Basit bir şey olduğunu düşündüm. Askerler silahımı teslim etmemi istediler. Ben de kabul etmedim. Başlarındaki genç komutanla konuştum. Emniyet müdürlüğünü ele geçireceklerini söylediler. Beni telefonla biriyle konuşturdu. Amaçları ne ise yanlış olduğunu söyledim. Buradan kışlalarına dönmelerini söyledim. En öndeki aracın üstündeki askere yanına geleceğimi, konuşacağımı söyledim. Kışlalarına dönmelerini söyledim. Ateş etti. Ben de aşağıya atladım. Silah sesleri artınca ben de kendimi zırhlılardan birine attım. Orada bir üsteğmen vardı. Onlara gitmelerin söyledim"

  Emniyet müdürü askeri kamuflajla yakalandı VİDEO

  SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  İfadesinde sadece arabuluculuk yaptığını belirten Aynacı, "Benim üzerimde polis üniforması vardı. İş çığırından çıktı. Bir asker G-3 ile ateş etti. Memur gelmesini bekliyorduk ancak kimse gelmedi. En son bir komiser geldi. Benim o anda darbe olacağı aklıma bile gelmemişti. 5 bin polisin çalıştığı yere 4 araçla darbe yapılması mümkün olmadığından benimde aklıma öyle bir şey gelmedi. Ben birkaç müdürle sorun yaşadığım için pasif göreve alındım. Benim hakkımdaki haberler şehir efsanesine döndü. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

  TUTUKLANDI

  Aynacı, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Cumhurbaşkanına suikast", "TBMM'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Kasten öldürme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir