Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.875
-0.45%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Teslim olan PKK'lı ifade verdi: Örgüte katılım yok denecek kadar az

  PKK/KCK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan terörist, yurt içinden örgüte katılımın geçen yıl yok denecek kadar az olduğunu belirtti.
  • AA
  • 17.02.2021 - 12:21
  • Güncelleme : 17.02.2021 - 12:29
  Teslim olan PKK'lı ifade verdi: Örgüte katılım yok denecek kadar az

  İçişleri Bakanlığı koordinesinde jandarma ve emniyetin ikna çalışmaları sonucu PKK'dan kaçarak, Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olan H.K. (21), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

  "ORTAMDAN ETKİLENDİM"

  6 yıl önce terör örgütü PKK'ya HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binasından gönderildiğini belirten terörist H.K, Diyarbakır'da nevruz etkinliğine gittiğini, oradaki ortamı gördükten sonra etkilenerek örgüte katıldığını belirtti.

  Teslim olan PKK lı ifade verdi: Örgüte katılım yok denecek kadar az #1

  KATILIM HDP ÜZERİNDEN

  "Diyarbakır'da katılımlar HDP ve orada tanıştığım 'kadro' örgüt mensupları üzerinden oluyordu. Özellikle nevruz etkinlikleri katılım için çok önem arz ediyordu. Alanda gençlere yoğun şekilde örgüt propagandası yapılarak, örgüte katılmaya sevk ediyorlardı." diyen H.K, örgüte katıldıktan sonra pişman olduğunu, sorumlu düzeydeki Mizgin Koçer kod adlı teröriste ayrılmak istediğini belirttiğini aktardı.

  Teslim olan PKK lı ifade verdi: Örgüte katılım yok denecek kadar az #2

  MAĞARADA ÖLÇÜ ALIYORLAR

  Örgütün Kandil'deki kampında kaldığını anlatan H.K, şu bilgileri verdi:

  "Kandil'de suikast ve ağır silah biriminde faaliyet yürüten 2 örgüt mensubunun elinde akıllı cep telefonu görmüştüm. Cep telefonlarına bilmediğim bir uygulama indirmişlerdi. Bu program ile mağara yapılacak alana gelerek gerekli ölçümleri yapıyorlar, mağaranın kapısının nereye yapılacağını, havalandırmanın nerede olacağını tespit ediyorlardı."

  Teslim olan PKK lı ifade verdi: Örgüte katılım yok denecek kadar az #3

  KATILIM AZALDI

  Terör örgütüne katılımın azaldığını vurgulayan H.K, "Son süreçte örgüte katılım sayısı çok fazla düşmüştür. 2020 yılında yurt içinden PKK terör örgütüne katılım yok denecek kadar azdı." dedi.

  KAÇMAYA ÇALIŞANA İNFAZ EMRİ

  PKK elebaşılarından Murat Karayılan'ın 2019 yılında kaçmaya çalışan örgüt üyelerinin infaz edilmesi talimatını verdiğine dikkati çeken H.K, PKK'nın sözde sorumlularının kaçmak isteyenlere propaganda yaparak, onları caydırmaya çalıştığı beyanında bulundu.

  PİŞMANLIĞINI BİLDİRDİ

  Terör örgütü PKK'ya katıldığı için pişman olduğunu belirten H.K, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini bildirdi.


  Görüş Bildir