Petrol
87.33
-0.82%
Euro
18.1795
0.89%
Dolar
18.4898
-0.15%
Altın
987.39
-0.01%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
362.960
-0.59%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Times: Kürtler yeni bir devlet kurmak için uzlaştı

  İngiliz Times gazetesi, Suriyeli Kürt liderlerin özerk devlet için anlaşma sağladığını, devletin ilanı sonrası seçime gidileceğini duyurdu.
  • 22.10.2014 - 10:27
  Times: Kürtler yeni bir devlet kurmak için uzlaştı

  Times: Kürtler yeni bir devlet kurmak için uzlaştı #1

  Times gazetesi "Kürtler yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor" başlıklı bir haberinde Suriyeli Kürt liderlerin bir araya gelerek, özerk bir bölge ilan etme konusunda anlaştıklarını iddia etti. Liderlerin, Suriye'deki üç bölgede kurulacak yeni bir siyasi varlık konusunda uzlaşmak üzere Irak'ın Duhok kentinde bir araya geldiği belirtiliyor.

  "İLANIN ARDINDAN SEÇİMLER YAPILACAK"

  Haber şöyle devam ediyor: "Dokuzuncu gününe giren görüşmelerde Suriyeli Kürtler, Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarının "Rojava" adı altında yarı-özerk bir Kürt bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor. Suriyeli Kürtlerin ana temsilcisi PYD (Demokratik Birlik Partisi), resmi varlığın açıklanmasının ardından bölgesel bir parlamento kurulması ve savunma birlikleri oluşturulması için seçimlere gidileceğini söyledi." Gazete, Türkiye'nin bu girişime karşı çıktığını, Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani'nin ise temkinli yaklaştığını yazıyor.

  "ÖZERKLİĞİN İLANI, GERÇEKTE OLANIN RESMİYETİDİR"

  Kürt kuvvetlerin IŞİD militanlarıyla oldukça kanlı bir savaş yürüttüğü vurgulanan haberde, bu nedenle Suriyeli Kürtlerin elindeki bölgelerde istikrarın sağlanamadığına da dikkat çekiliyor. Gazete, Türkiye'nin PYD'yi Özgür Suriye Ordusu ile birleşmeye ikna etme çabasından da bahsediyor. Haberde şu ifadeler yer alıyor: "Suriyeli Kürt liderler, özerkliğin ilan edilmesinin aslında gerçekte olanın resmi bir dille duyurulması olduğunu savunuyor. Türkiye'nin Iraklı peşmergelerin Kobani'ye geçişine izin vereceği yönündeki açıklamasına, Suriyeli Kürtler şüpheyle yaklaşıyor. Kobani Kantonu Dışişleri yetkilisi İdris Nassan 'Bizim yeterince savaşçımız var. Bize asıl ağır silah lazım' diyor.

  "KÜRTLER DEVRİME KATILMADILAR ÇÜNKÜ..."

  Haberde, Suriyeli Kürtleri "Esad rejimiyle işbirliği yapmakla suçlayan" İslam Ordusu Sözcüsü Abdurrahman Salih'in şu ifadelerine de yer veriliyor: "Onlar Esad rejimiyle birlikte hareket ediyorlar, Esad'ın milisleri gibiler. Kürtler devrime katılmadılar çünkü tek istedikleri bir Kürt devleti."


  Görüş Bildir