Petrol
109.91
-0.90%
Euro
17.0198
-0.10%
Dolar
15.9272
0.01%
Altın
949.07
0.03%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
471.577
-2.74%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Times: Özel olarak eğitilen Kürt birlikleri yola çıktı

  Gazete, ABD özel güçleri tarafından eğitilmiş "Kürt terörle mücadele birlikleri"nin üyelerine Kobani'ye gitmeleri ve IŞİD'e karşı savaşa destek vermelerinin emredildiğini kaydetti.
  • 21.10.2014 - 09:07
  Times: Özel olarak eğitilen Kürt birlikleri yola çıktı

  Times: Özel olarak eğitilen Kürt birlikleri yola çıktı #1

  ABD'nin dün Kobani'ye silah yardımı ulaştırdığı hatırlatılan haberde, Türkiye'nin de beklenmedik bir şekilde "Iraklı Kürtlerin Kobani'ye geçişine izin vereceğini" açıklamasına yer verildi. Ve Türkiye'nin açıklamasının ardından Irak'ın Süleymaniye kentinde eğitilen Kürt savaşçı biriminin harekete geçtiği öne sürüldü.

  "TÜRKİYE BU DURUMDAN KARLI ÇIKABİLİR"

  Haberde, Iraklı peşmergelerin Türkiye'den Kobani'ye geçişine izin verilmesinin, hem Türkiye'nin sınırları ötesindeki etkisini artırabileceği hem de Iraklı ve Suriyeli Kürtler arasındaki ayrışmadan çıkar sağlayabileceği yorumu yapıldı. Kobani'nin stratejik bir önemi olmadığını kaydeden gazete, kentin psikolojik ve sembolik önemine şu ifadelerle dikkat çekti: "Kobani, ABD liderliğinde yürütülen hava operasyonlarının ne kadar kısıtlı olduğunun açık bir örneğiydi. Son iki haftada artan bombardıman, IŞİD'i durdurdu ancak tehlikeyi yok edemedi. Dün akşam çoğu Irak'taki Kürt yönetiminden gelen silah, teçhizat ve tıbbi malzeme, Kobani'deki Kürtlere hava yoluyla ulaştırıldı. IŞİD ise oldukça güçlü olduğu Rakka'dan takviye güçler getirdi. Türkiye bugüne kadar "harekete geçmemesi" nedeniyle çok eleştirildi. Ancak Suriyeli Kürtler, Türk ordusundan hiçbir şey istemediklerini, yalnızca diğer Kürt savaşçıların sınırdan silah ve savaşçı geçişine izin vermesini talep ettiklerini söylüyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir