Petrol
112.53
0.44%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
487.384
2.61%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C
  TSK: Bayrak indirmeyle bir ilişkisi yok

  TSK: Bayrak indirmeyle bir ilişkisi yok

  Genelkurmay Başkanlığı internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapılan teşkilat değişikliğinin Diyarbakır'daki bayrak indirme olayıyla bir ilişkisi olmadığını duyurdu.
  • 07.08.2014 - 12:07

  TSK: Bayrak indirmeyle bir ilişkisi yok #1

  Son olarak Diyarbakır'daki bayrak indirme olayıyla gündeme gelen Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı lağvediliyor. Bayrak indirme olayı sonrası yapılan bu teşkilat değişikliği hakkında açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, buradaki amacın "Hava Kuvvetleri bünyesinde müşterek, tam bütünleşmiş ve birlikte çalışabilir bir yapının hayata geçirilmesi" olduğunu duyurdu.

  Yüksek Askeri Şura sonrası açıklanan lağvedilme kararının ardından bunun nedeni çözüm süreci ve bayrak indirme olayı gibi etkenlere bağlanmıştı. Fakat Genelkurmay açıklamasında büyük harflerle "ÇÖZÜM SÜRECİ" ve "BAYRAK İNDİRME" olayı ile hiçbir ilgisi olmadığı vurgusu yaptı.

  İŞTE TSK'DAN YAPILAN O AÇIKLAMA

  Hava Kuvvetleri Komutanlığının ana muharip unsurlarını tek bir komutanlık çatısı altında toplayan "Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı" 05 Ağustos 2014 tarihinde Eskişehir'de teşkil edilmiştir. Bu komutanlığın ana bağlıları olarak;

  - Hava harekâtını tek bir merkezden yönetmek üzere "Komutan Yardımcılığı ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezleri Komutanlığı" Diyarbakır'da,

  - Bünyesindeki kara ve deniz koordinasyon üniteleri ile hava ve füze savunmasını bir merkezden yönetecek ve angajman yetkisini kullanacak olan "Hava Savunma Komutanlığı" ise Eskişehir'de oluşturulmuştur.

  Böylece; Hava Kuvvetleri bünyesinde müşterek, tam bütünleşmiş ve birlikte çalışabilir bir yapının hayata geçirilmesi sağlanarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzayı da kapsayacak şekilde bütün hava ve füze savunma unsurları tek merkezden sevk ve idare edilebilir hale getirilmiştir.

  Hava Kuvvetlerinin yeni komuta yapısı sayesinde teknolojinin sağladığı imkânlar ile daha etkin komuta ve kontrol gerçekleştirilecek; Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekât etkinliği ve caydırıcılığı artırılacaktır.

  Bu teşkilatlanma, ülkemizin bulunduğu coğrafyanın jeopolitik şartlarına en uygun ve güçlü özelliklerimizi ön plana çıkaracak özgün bir yapılanmadır. Ayrıca söz konusu dönüşüm, Türk Silahlı Kuvvetlerini, güncellenen NATO Kuvvet Yapısı ile daha uyumlu bir yapıya sahip kılacaktır.

  Hava Kuvvetleri Komutanlığında yapılan teşkilat değişikliğinin "ÇÖZÜM SÜRECİ" ve "BAYRAK İNDİRME" olayı ile hiçbir ilgisi olmayıp uzun ve titiz bir çalışmanın ürünüdür.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir