Euro
8.9417
0.04%
Dolar
7.3532
0.13%
Altın
436.38
-0.17%
Borsa
1.536
0%
Bitcoin
236.090
-1.19%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Türkiye'deki Suriyeliler hakkında doğru bilinen yanlışlar

  Türkiye'deki Suriyeliler hakkında doğru bilinen yanlışlar

  İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdi.
  • AA
  • 22.10.2018 - 17:50
  • Güncelleme : 22.10.2018 - 17:51

  w3e

  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri Türkiye'de yaşayan Suriyeliler ile ilgili doğru kabul edilen çok sayıda yanlış bilgi bulunduğunu belirtti.

  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bunlar arasında "Suriyelilerin devletten maaş aldıkları, telefon faturalarını devletin ödediği, istedikleri üniversiteye sınavsız girdikleri, araçları için vergi ödemedikleri, seçimlerde oy kullandıkları, TOKi'den bedava ev alacakları ve memur olacakları" gibi yanıltıcı bilgilerin bulunduğunu ifade etti.

  SURİYELİLERE VERİLEN KIZILAY KARTLARI

  Yetkililer, Suriyelilere verilen Kızılay kartlarının üzerinde AB logosunun bulunduğunu ve bu logoların yer aldığı projelerin finansörlerinin AB üyesi ülkeler olduğunu, ankesörlü telefonlarda kullanılmak üzere dağıtılan kartların da aynı kapsamda AB tarafından finanse edildiğini kaydetti.

  Türkiye deki Suriyeliler hakkında doğru bilinen yanlışlar #2
  BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

  VERGİDEN MUAF ARAÇLAR TARTIŞMASI

  Vergiden muaf araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu ile düzenlendiğini hatırlatan yetkililer, Suriyelilerin, araçları için vergi ödememeleri, sigorta yaptırmamaları ya da araçlarının muayeneye girmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi.

  TÜRK VATANDAŞLIĞI ŞARTI

  Yetkililer, bir Suriyelinin oy kullanabilmesi, TOKİ'den ev sahibi olabilmesi ya da devlet memurluğuna girebilmesi için "Türk vatandaşlığı"nın temel şart olduğunu vurguladı.

  ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ ŞARTLARI DEĞİŞMEDİ

  Üniversiteye giriş konusunda da Suriyeli öğrencilere özel düzenleme yapılmadığına dikkati çeken yetkililer, Suriyelilerin de herhangi bir yabancı uyruklu öğrenci ile aynı haklara sahip olduğunu, "Türkiye bursları", "Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı" ya da yatay geçiş şartlarını sağlamadan üniversiteye giremeyeceklerini belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir