Petrol
111.72
0.22%
Euro
17.5419
0.41%
Dolar
16.3234
-0.25%
Altın
974.52
-0.03%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
487.731
1.50%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  WSJ: ABD-Çin ticaret savaşından Türkiye kârlı çıkacak

  Amerikan basınında, 2017'de ticaret rekoru kıran Çin'i engellemek isteyen ABD'nin ticaret savaşına neden olacağı ve bu savaştan Türkiye ile Rusya'nın kârlı çıkacağı ifade edildi.
  • Haber Merkezi
  • 19.01.2018 - 13:13
  WSJ: ABD-Çin ticaret savaşından Türkiye kârlı çıkacak

  WSJ: ABD-Çin ticaret savaşından Türkiye kârlı çıkacak #1

  Wall Street Journal gazetesinin haberine göre; ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşı çıkabileceğinin sinyalinin verildiği belirtildi. Haberde, Beyaz Saray'ın, Çin'in ihracatlarına karşı özel tarife ve sınırlamalardan oluşacak "silahlarını" hazırladığı yazıldı.

  "TİTANLARIN SAVAŞI"

  2017'de ticarette ABD'yi geçerek rekor kıran Çin'in bu durumu daha da hızlandırabileceğinin belirtildiği haberde, iki taraf arasındaki çıkabilecek ticari karşıtlık "Titanların savaşı" olarak nitelendirildi.

  "TÜRKİYE VE RUSYA DURUMDAN KAZANÇLI ÇIKACAK"

  Öte yandan, Çin ile ilişkilerini geliştiren, yanı sıra "Tarihî İpek Yolu"nun yeniden canlandırılmasına büyük katkı sağlayan Türkiye ile Çin yönetiminin en yakın müttefiklerinden Rusya'nın bu durumdan kazançlı çıkacağı öne sürülüyor. Rus ve Çinli uzmanlar, ABD'ye karşı yeni bir blok oluşturulmasının muhtemel olduğunu savunuyor.

  "ABD ÇİN GİBİ BİR RAKİPLE KARŞI KARŞIYA GELMEMİŞTİ"

  İhtimal dahilinde görülen ticaret savaşı 1980'deki Japon yapımı televizyon ve arabalara açılan savaşa benzetilirken, "Böyle bir şey kesin olmasa da, gerçekleşmesi halinde 1980’li yıllarda Japon yapımı televizyon ve arabalarına karşı çıkan savaşa benzeyebilir. Ancak bu kez güçler daha dengeli. Zira ABD, daha önce hiç ekonomideki büyüklüğü, endüstriyel becerileri ve küresel hırsları bakımından Çin gibi bir rakip ile karşı karşıya gelmemişti. Japonya ABD’nin müttefikiydi, Çin ise giderek daha fazla rakip hale geliyor. Bu da kısasa kısas bir gerginliği doğurabilir. Özellikle ABD’deki siyasi ve iş çevrelerinde Pekin’e yönelik desteğin artmasından sonra.” ifadelerine yer verildi.

  "DÜNYA TİCARETİ ALT ÜST OLUR"

  Kuzey Kore'nin nükleer silah tehdidinin ardından Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının dünya ekonomisini alt üst edeceği belirtildi. Wall Street Journal yazarı Browne, "Böyle bir ticari savaştan iki rakip taraf dışında kalanlar da etkilenebilir. ABD müttefikleri ilk zarar görenler olur. Bu savaş daha da tırmanırsa tüm küresel ticaret yapısını alt üst edebilir.” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir