Dolar
8.3179
0.7424%
Euro
9.7495
0.9557%
Altın
1875.88
-0.0612%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
502.421
0.7845%
Bitcoin
110148.61
-0.0837%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C
  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı

  Milli imkanlarla üretilen orta irtifa hava savunma füzesi Hisar'ın testi Aksaray'da başarıyla sonuçlandı.
  • Ajanslar
  • 08.12.2016 - 11:10

  Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan yerli füze Hisar-O'nun testleri başarıyla tamamlandı.

  Test atışları kapsamında, Hisar-O, Aselsan tarafından geliştirilen füze fırlatma sisteminden dik olarak ateşlendikten sonra birinci darbe katı yakıtlı motoru ile füze kanisterinden başarılı bir şekilde ayrıldı.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #1

  YÜZDE 100 BAŞARIYLA TAMAMLADI

  Programlanan manevralarıyla uçuşa devam eden füze, ikinci darbe motorunu da havada ateşledikten sonra "yüzde 100" başarıyla uçuşunu tamamladı. Test atışları kapsamında, ilk kez çift darbeli roket motoru kullanıldı.

  ASELSAN VE ROKETSAN İŞBİRLİĞİ

  TSK'nın alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyacına cevap verecek ve dünyadaki örnekleriyle yarışacak nitelikteki Hisar'ın radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştirildi.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı İZLE

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #2

  FİKRİ IŞIK TEST ATIŞLARINI KOMUTA KONTROL MERKEZİNDEN İZLEDİ

  Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, milli imkanlarla üretilen orta irtifa hava savunma füzesi Hisar'ın başarıyla sonuçlanan test atışının ardından, "Güçlü savunma sistemlerine sahip olursak hiçbir ülkenin, ülkemize yan bakma durumu olamaz. Şuna inanıyorum ki biz yaparız ve hem de çok daha iyisini yaparız" dedi.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #3

  Bakan Işık, Kara Kuvvetleri Komutanlığının  hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan proje kapsamında milli imkanlarla üretilen orta irtifa hava savunma füzesi Hisar'ın test atışına katılmak için askeri helikopterle Aksaray'a gitti.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #4

  KOMUTA KONTROL MERKEZİNE GİTTİ

  Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Vali Aykut Pekmez tarafından karşılanan Bakan Işık, verilen brifingin ardından atışların yapılacağı alandaki test komuta kontrol merkezine geçti.

  Burada Hisar'ın test atışını takip eden Bakan Işık, başarıyla gerçekleşen atışın ardından Türk mühendislerini alkışlayarak tebrik etti. Komuta kontrol merkezine 11 kilometre uzaklıktaki füze atış alanını da inceleyen Fikri Işık, görevlilerle sohbet etti.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #5

  MİLLİ SAVUNMA SİSTEMLERİNİ GELİŞTİRMEK VATAN BORCU

  Bakan Işık, test atışının ardından Roketsan ve Aselsan'da görevli mühendislere hitap etti. Işık, savunma sistemlerini milli ve yerli imkanlarla geliştirmenin "vatan borcu" olduğunu belirtti.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #6

  DOST BİLDİĞİMİZ ÜLKELER EN KÜÇÜK SORUNDA AMBARGO KOYUYOR

  Kritik sistemlerin geliştirilmesinin Türkiye için "tek yol" olduğunu vurgulayan Işık, "Birtakım dost bildiğimiz ülkeler, en küçük bir sorunla karşılaştığımız zaman hemen bir ambargo koyma, kısıtlama getirme gibi alışkanlığa sahipler. Onun için bütün kritik teknolojilere sahip olma, onları geliştirme ve dünyanın sayılı ülkelerinden biri olma hedefimiz var. Onu da sizler yapacaksınız. Bunu sizin gibi gerçekten iyi eğitim almış değerli arkadaşlarımız yapacak. Bizler de sizlerin sürekli önünüzü açacağız, sizleri destekleyeceğiz. Çalışmalarınıza maddi ve manevi her türlü katkıyı vereceğiz." ifadelerini kullandı.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #7

  ÜLKEMİZE YAN BAKAMAZLAR

  Sonuç olarak kazananın Türkiye olacağına dikkati çeken Işık, "Eğer biz burada güçlü savunma sistemlerine sahip olursak hiçbir ülkenin, ülkemize yan bakma durumu olamaz. Şuna inanıyorum ki biz yaparız ve hem de çok daha iyisini yaparız. Emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  TEST ATIŞLARI 100'DE YÜZ BAŞARILI

  Test atışlarının yüzde 100 başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Işık, amaçlarının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) caydırıcı gücünü artırmak olduğunu, bu hedefe ulaşmanın da hava ve füze savunma sistemi konusunda dünyada söz sahibi olabilmekten geçtiğini vurguladı.

  Yerli füze Hisar testi başarıyla tamamladı #8

  Görüş Bildir