taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.1325
6.8455
1277.12
84694.55
251.872

HDP'de gündem ön seçim

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin adayları, Kandil tarafından belirleniyordu. Parti, göstermelik ön seçim yapacak.

AA | 07.12.2018 - 16:57..
Whatsapp ile paylaş
HDP'de gündem ön seçim

HDP'de yerel seçimlere ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Dün gerçekleştirilen MYK toplantısında bugüne kadar yapılan çalışmalar değerlendirildi.

BAŞVURU SÜRELERİ 12 ARALIK'A KADAR UZATILDI

Edinilen bilgiye göre, aday başvurularının devam etmesi nedeniyle 5 Aralık'ta sona eren başvuru süresi, parti yönetimi tarafından 12 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

İTTİFAK HALİNDEKİ BÖLGELER İÇİN ADAYLAR BELİRLENECEK

Toplantıda aday belirlemede uygulanacak yöntemler de ele alındı. HDP, kendi bileşenlerinden oluşan partilerle ittifak halinde seçimlere girdiği bölgelerde, bileşenleriyle görüşerek adaylarını belirleyecek.

KAZANMA İHTİMALİ OLAN İLLERDE ÖN SEÇİM YAPILACAK

Bazı illerde ve ilçelerde HDP'nin bileşenlerinden de adaylar gösterilecek. Bunun dışında kalan Doğu ve Güneydoğu'da HDP'nin kazanma ihtimali gördüğü iller ve kayyumlarla belediyeleri yönetilen yerlerde ise ön seçim yapılması yöntemi benimsendi.

İl teşkilatlarına ön seçim yöntemine ilişkin bilgilendirme yapılacak ve hazırlıkların başlaması istenecek. Ön seçimde çıkan isimler ise aday gösterilecek.

İllerde, parti yöneticileri, üyeler, delegeler, STK temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir delegasyonla sandıklar kurularak başvuru yapmış aday adayları arasından seçim yapılacak.

METROPOLLERDE BELİRLENECEK ADAYLAR İÇİN İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ BEKLENECEK

Büyük metropoller ile Adana, Mersin, Aydın, Muğla gibi illerde belirlenecek adaylar için siyasi partilerin ittifak görüşmelerinin sonuçlanması beklenirken, herhangi bir ittifak olmaması durumunda HDP, bu şehirlerde de hali hazırda milletvekili olan isimler ile eski milletvekillerinden adaylar çıkaracak.

Öte yandan toplantıda, yapılan saha çalışmasında belediye başkanı adayı olarak telaffuz edilen isimler de görüşüldü. İl teşkilatlarının çalışmalarında İstanbul için HDP'nin 26. Dönem İstanbul Milletvekili Celal Doğan'ın ismi Genel Merkez'e iletilirken, Mersin için ise HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen'in ismi öne çıktı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir