taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9414
6.5594
1561
121583.04
298.106
50504.04

Hubble teleskobu 170 yıl önceki patlamayı kaydetti

NASA, Samanyolu galaksisindeki en parlak ve kütleli yıldızlardan Eta Carinae'nin 170 yıl önceki patlamalarının görüntülerini paylaştı.

AA | 03.07.2019 - 12:04..
Whatsapp ile paylaş

İsmini Amerikalı astronom Edwin Hubble'dan alan ve 1990 yılında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan Hubble Uzay Teleskobu, oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Bilim insanları, Hubble Uzay Teleskobu'nun üstün özelliklerden faydalanarak Samanyolu galaksisindeki en parlak ve kütleli yıldızlardan Eta Carinae'nin, 170 yıl önceki patlamalarının görüntülerini yakalamayı başardı.

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Hubble teleskobu tarafından kayda alınan, Dünya'ya 7 bin 500 ışık yılı uzaklıktaki süper kütleli dev yıldız Eta Carinae'deki 170 yıl önceki patlamaların fotoğrafını paylaştı.

hubble

Ölmekte olan, ilk kütlesinin güneşin 150 katı büyüklüğünde olduğu tahmin edilen Eta Carinae sisteminde 1840'ta başlayan ve hala devam eden patlamalarda yayılan gazlar kırmızı, mavi ve beyaz renklerde parlıyor. Diğer yandan bilim adamları, patlamaya dair fotoğraflarda yeni bir gaz da keşfetti.

Arizona Üniversitesinden Nathan Smith, patlamalar sırasında çok büyük kütlede bir ılık gaz ortaya çıktığını, bu gazın yıldızı çevreleyen maddeyle karışmadığını, normalde boşluk olması beklenen yerde bulunduğunu belirtti.

PATLAMALAR 170 YIL ÖNCE BAŞLADI

Ortak kütle merkezi etrafındaki bir yörüngede dolanan iki yıldızdan oluşan Eta Carinae'de 170 yıl önce başlayan patlamalar, yıldızı bir süre gökyüzünün en parlak ikinci yıldızı haline getirmişti. Uzun süre denizciler tarafından yön bulmakta kullanılan yıldız, zamanla parlaklığı kaybederek çıplak gözle zor görülebilir hale geldi.

''Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.''

@eshteknoloji

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir