Euro
8.9694
0.15%
Dolar
7.4249
0.98%
Altın
412.33
-1.48%
Borsa
1.471
-1.13%
Bitcoin
330.344
-5.54%
7ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 7 C
  İsrail doğalgaz ihracatına başlıyor

  İsrail doğalgaz ihracatına başlıyor

  İsrail, doğalgazı bulduktan sonra ilk ihracatını Mısır ile Ürdün'e yapacak.
  • AA
  • 03.12.2019 - 21:13

  İsrail’in Akdeniz’deki en büyük doğalgaz sahası olan Leviathan ve Tamar’da, toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

  İLK MÜŞTERİ MISIR

  Leviathan ve Tamar doğalgaz sahalarının işletmesini elinde bulunduran İsrail’in Delek Şirketi ile Mısır’ın Dolphinus Şirketi'nin 2018 yılında yaptığı anlaşmaya göre İsrail, 10 yıl boyunca 15 milyar dolar değerindeki 64 milyar metreküp gazı Mısır’a ihraç edecek.

  İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz sahalarından biri olan Leviathan’dan birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e doğalgaz ihraç edilmeye başlanacağını açıkladı.

  HEDEF AVRUPA

  İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre; Enerji Bakanı Steinitz, "Mısır ve Ürdün'e gaz ihracatı yakında başlayacak." dedi. Steintz, Avrupa’ya da doğalgaz ihraç edeceklerini belirterek, “Bazı çevrecilerin itirazlarına rağmen İsrail'in Avrupa'ya gaz vermesini engelleyecek hiçbir şey yok." ifadelerini kullandı.

  İLK OLARAK YEREL PAZARA

  Gazetenin haberinde İsrail’in doğalgaz sahası Leviathan’ın işletme ortağı ABD’li Noble Energy’nin Başkan Yardımcısı Binyamin Zomer’in de "Yıl sonundan önce yerel pazara gaz tedarik etmeye başlayacağız ve önümüzdeki haftalarda da Mısır ve Ürdün’e ihracat yapmaya başlayacağız.” dediği aktarıldı.

  Steinitz, daha önce yaptığı açıklamada, “Leviathan gaz sahasının gelişmesi önümüzdeki yıllarda İsrail ekonomisini değiştirecek, devlete ve vatandaşlarına milyarlarca dolar gelir getirecek ve daha da önemlisi İsrail'in kirli kömür kullanmayı bırakmasına vesile olacak." demişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir