Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.496
1.52%
19ºC
İstanbul
Bulutlu 19 C
  Adalar'da atların yerini Çin malı elektrikli araçlar alıyor

  Adalar'da atların yerini Çin malı elektrikli araçlar alıyor

  İBB, atlı faytonların yasaklanmasının ardından Adalar'da kullanılmak üzere 2 tip elektrikli araç seçerek satın aldı.
  • AA
  • 04.03.2020 - 15:02

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamada, ruam hastalığı nedeniyle faytonların İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasından sonra, Adalar'daki ulaşım taleplerinin karşılanması amacıyla başlatılan çalışmalarda sona gelindiği belirtildi.

  İBB Meclisi, ocak ayında Adalar'da toplu taşımacılıkta kullanılan atları yasaklayıp, atlardan her biri 4 bin lira, tescilli 277 fayton plakasının ise 300 bin lira bedelle İBB tarafından satın alınması kararı almıştı.

  Adalar da atların yerini Çin malı elektrikli araçlar alıyor #1

  2 TİP ELEKTRİKLİ ARAÇ SEÇİLDİ

  İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, Adalar'da yaşayan vatandaşlarla ilçeyi turistik amaçlarla ziyaret edenlerin farklı yolculuk talepleri bulunduğunu belirterek, bu nedenle, kullanılacak elektrikli araçlarda farklı büyüklük ve kapasitelerin tercih edildiğini ifade etti.

  Araç seçimi yapılırken, engellilerin kullanımına uygun olmasına özen gösterdiklerine dikkati çeken Demir, Adalar’da farklı yolculuk talepleri göz önüne alınarak, 2 tip araç seçimi yapıldığını bildirdi.

  Adalar da atların yerini Çin malı elektrikli araçlar alıyor #2

  ÇİN MALI

  Adalar’da yaşayanların günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere İETT tarafından işletilmesi planlanan 4 ve 13 yolcu kapasiteli araçlar satın alındığını dile getiren Demir, şunları kaydetti:
  "Ayrıca, adanın fiziksel koşulları ile yüksek eğimli yolları göz önüne alınarak, konutları ile iskeleler ya da alışveriş/rekreasyon mekanları arasında erişim güçlüğü yaşayan yaşlı, çocuklu, engelli vatandaşlarımıza hizmet amaçlı, talep bazlı çalışacak ve kapıdan kapıya özel hizmet verecek, küçük araçlar da sipariş edildi. Bu araçlar Adalar'da yaşayan ya da çalışan kişilerin yolculuk taleplerinin yanı sıra ziyaretçiler, gruplar ya da aileler için gerek turlar gerekse farklı rekreasyon bölgelerine erişim sağlamak üzere kullanılacak. Tümü elektrikli ve çevreci bu araçların, yaz sezonundan önce hizmete girmesi planlandı."

  Adalar da atların yerini Çin malı elektrikli araçlar alıyor #3

  Çin malı olan 4 kişilik araçlardan 20 adet, 13 kişilik araçlardan ise 40 adet satın alınırken, ücret tarifesi UKOME kararı ile belirlenecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir