Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Afyon'da belediyeden temizlik işçisine çirkin muamele

  Afyonkarahisar'da yapılan kar temizleme çalışmalarında belediye emniyet şeridi çekerek yolu trafiğe kapattı. Ancak şeridin bir ucu çöp kutusuna diğer ucu ise taşeron temizlik işçisine bağlandı.
  • 13.02.2015 - 18:28

  Afyon'da belediyeden temizlik işçisine çirkin muamele

  afyon

  Afyonkarahisar'da okulların 3 gün tatil edilmesine neden olan ve kent merkezinde yarım metreyi aşan kar yağışının durmasının ardından temizlik çalışmalarına başlandı.

  Kar temizleme çalışmaları bu sabah belediye binası yakınlarındaki Ordu Bulvarı'ndan başlatıldı. Temizlik çalışmaları sırasında bir esnaf tarafından çekilen fotoğraf dikkat çekti.

  İŞÇİNİN KOLUNA EMNİYET ŞERİDİ BAĞLANDI

  Bulvarın bir yönünü trafiğe kapatmak için emniyet şeridi çekilirken, şeridin bir ucu çöp tenekesine bağlandı ancak diğer ucu için bağlanacak yer bulunamadı. Bunun üzerine şeridin ucu, belediyenin taşeron firma işçisinin koluna bağlandı.

  Yaklaşık 10 dakika boyunca iş makinelerinin kar temizliği yapılacak caddeye girmesi için koluna bağlanan emniyet şeridiyle bekleyen işçi, makinelerin gelmesinin ardından şeridi bıraktı.

  BEDELİYEDEN AÇIKLAMA

  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'da belki de son 10-20 yılın en yoğun kar yağışlı senesinin yaşandığını söyledi.

  Yılbaşından hemen sonra iki gün üst üste yağan karın kalınlığının 40 santimetreyi geçmediğini ancak meteorolojik verilere göre şu anda bu miktarın 53 santimetre olduğunu vurgulayan Çoban, Temizlik İşleri ile Fen İşleri Müdürlükleri ekiplerinin bu konuda sahada yoğun bir çalışma yürüttüğünü anlattı.

  Bu sırada çekilen bir fotoğrafın internet medyası ve sosyal paylaşım sitelerinde kendileri bakımından olumsuz haberlere konu edildiğini dile getiren Çoban, şöyle konuştu:

  "Bu haber özellikle bir Afyonkarahisarlı olarak, aynı zamanda istihdam sağlayan bir kurumun başı olarak beni çok üzmüştür. Maalesef özellikle büyük gazetelerimizin haber sitelerinde olay öylesine abartılmıştır ki hakkaniyetten uzak, adaletten uzak, tamamen gerçeğe aykırı ve iftira niteliği taşıyan bir haber verilmiştir. Bugün şehir merkezimizde Temizlik İşlerine bağlı ekiplerimiz yani taşeron işçilerle beraber yapılan çalışmalarda, belediyemizin herhangi bir yetkilisinin talimatı olmaksızın bir temizlik işçimiz tamamen o andaki kendi kararıyla şeridi koluna bağlamıştır ve kendi beyanına göre bu iş en fazla 5 dakika sürmüştür. Kaldı ki saatlerce bir işçinin orada bekletilmesi asla söz konusu olamaz."

  Çoban, karla mücadele çalışmalarında, şerit çektikten sonra çalışmalar bitinceye kadar trafikle ilgili olumsuz bir duruma anında müdahale edebilmek için bir görevliyi bu alanda beklettikleri bilgisini verdi.

  Söz konusu işçi Ali Karakazım'ın da itfaiye aracının geçişinden sonra şeridi tekrar bağlayıp çıkarmamak amacıyla fotoğraftaki gibi davrandığını aktaran Çoban, "Sorduğumuz zaman, 'Ellerim üşümesin diye böyle bir şey yaptım' gibi bir cevap vermiş. Haberlerde belirtildiği gibi 'insanlık ayıbı', 'saatlerce direk gibi beklettiler', bunlar tamamen yalandır, iftiradır. Bu yalan haberi yapanları, iftira edenleri kınıyorum" ifadesini kullandı.

  Karakazım ise şeridin kolunda saatlerce kaldığı iddiasının doğru olmadığını belirtti.

  Görüş Bildir