Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Ağrı'da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti

  1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruşluk tutarı çok bulup, gönlü razı gelmediği gerekçesiyle maddi tazminattan feragat eden gazi, “Hiç pişman değilim" dedi.
  • DHA
  • 15.10.2020 - 10:53
  Ağrı'da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Jandarma Karakolu’na 5 yıl önce PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Erduran (44), yaklaşık 2 yıl süren tedaviyle sağlığına kavuştu.

  Taburcu olduktan sonra Trabzon’a yerleşen Erduran’a, 'gazilik' unvanı ile 22 yıllık askeri görevinden malulen emekli edilerek 160 bin TL tazminat verildi.

  Erduran, 2017 yılında ise avukatı aracılığıyla 120 bin TL talepli maddi- manevi tazminat davası açtı.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #1

  TAZMİNATI FAZLA BULUNCA FERAGAT ETTİ

  Kulağında işitme kaybı, ayağında aksaklık yaşayan Erduran’ın tazminat davasını gören Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu hazırlattı.

  Raporda, vazife malullüğüne dair bağlanan gelir ve ödemeler dikkate alındığında Erduran’ın, 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş karşılanmamış zararı bulunduğu belirtildi.

  Mahkemenin, kendilerine ulaşan rapor hakkında görüşünü sorduğu gazi Erduran, kendisine verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçtiğini bildirdi.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #2

  “VİCDANIMI HUZURSUZ EDER”

  Cengiz Erduran, mahkemeye verdiği feragat dilekçesinde, "Davam sonucunda mahkemeniz tarafından şahsıma 1 milyon 679 bin 866 lira 71 TL maddi tazminat ödenmesine hükmedilmiştir. Ancak belirtilen paranın benim için çok yüksek olduğunu, devletin bu kadar yüksek parayı şahsıma ödemesinin vicdanımı huzursuz ettiği için gönlüm razı olmadığından bu paradan vazgeçiyorum. Dolayısıyla maddi tazminat davasından vazgeçtiğimi, manevi tazminat davasının devamını arz ederim." ifadelerine yer verdi.

  Mahkeme de Erduran'a yasal faiziyle 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #3

  “HİÇ PİŞMAN DEĞİLİM”

  Gazi Cengiz Erduran vicdanen çok rahat olduğunu belirterek, "Dava açmamım sebebi, iş kazası geçiren kişinin aldığı tazminat, bir gaziden daha fazla. Bu gerekçeyle dava açtım. Açtığım 120 bin TL’lik davaydı ama ben bu denli yüksek bir tazminat belirleneceğini tahmin etmedim. Bilirkişi tarafımıza 1 milyon 679 bin küsur gibi bir rakam uygun görmüş. Mahkeme, buna bir itirazımız olup olmadığını sordu. Ben de milli bir duruş ve görüş sergilemek adına bu paradan feragat ettim. Biz bugüne kadar devletimizin malına, parasına dokunulmayacağı bir görüşle eğitildik. Hiç pişman değilim, aynı şey olsa yine aynısını yaparım." dedi.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #4

  “DAHA DEĞERLİ OLDU”

  Çevresinden gelen ‘sen devletten zengin misin?’ gibi tepkilere aldırış etmeden bu kararı aldığını anlatan Erduran, "Her şey para demek değil. İnsanın bir duruşu olması lazım, dua için olması lazım. Biz bu düşünceyle vazgeçtik paradan. Önce hatta 'bu rakam doğru mu?' diye avukata sordum. Bir yanlışlık olabilir düşüncesiyle. ‘Yok’ dedi, rakamı teyit ettik. O zaman dedim ki bu çok para, hele ki bu zor günlerde, bu parayı almak beni vicdanen çok rahatsız ederdi. Pişmanlığım olmadığı gibi her geçen gün ‘iyi ki de feragat etmişim’ diye daha çok seviniyorum. Bu iş benim için daha değerli bir manevi boyuta ulaştı. Allah da bize nasip eyledi, şükürler olsun. ‘Alıp fakir fukara dağıtsaydın’ diyenler de oldu. Bu da bir vebal." diye konuştu.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #5

  “BABAMLA GURUR DUYUYORUM”

  Gazi Erduran'ın 10 yaşındaki oğlu Muhammet Yusuf Erduran ise, ‘kahramanım’ dediği babasıyla gurur duyduğunu söyleyerek, "Sadece ben değil, arkadaşlarım ve çevremiz babamın bu davranışıyla gurur duydu. Babam her zaman bizim için en iyisini yapar. Her şey para değil, hele ki bu süreçte." şeklinde konuştu.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #6

  “DUYGULANDIK, GURURLANDIK”

  Gazi Erduran’ın arkadaşı iş adamı Gökhan Çolakoğlu ise "Dava sonucunu duyduğumuzda duygulandık ve gururlandık. Kendisi pek istemese de bu davranışın duyulmasını istedim, ısrarcı oldum. Az bir para değil, herkes böyle bir kararı almaz, herkese böyle bir davranış nasip olmaz. Bu davranış inşallah örnek olur." ifadelerinde bulundu.

  Ağrı da terörist saldırısında yaralanan gazi tazminattan vazgeçti #7

  Görüş Bildir