Ahıska Türklerine kimlik kartı veriliyor

Ukrayna'dan 25 Aralık 2015'ten itibaren getirilerek Üzümlü ile Ahlat'ta iskan edilen Ahıska Türkleri için başlatılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık işlemleri devam ediyor.

585 KİMLİK KARTI VERİLDİ

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel müdürlüklerince yürütülen çalışmaların ilk etabında, Üzümlü'den 510, Ahlat'tan 75 olmak üzere 585 Ahıska Türkü'ne, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı verildi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, evlerinde ziyaret ettiği Ahıska Türklerine kimliklerini vererek, "hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

Ahıska Türklerine kimlik kartı veriliyor

ERDOĞAN'IN TALİMATI

Uçar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla, Ukrayna'nın sıkıntılı bölgelerinde yaşayan Ahıska Türklerinin Üzümlü'ye getirilmesi işlemlerinin sürdüğünü söyledi.

Ahıska Türklerinden 420 ailenin ilçede iskan edildiğini anlatan Uçar, "Buradaki halkımızın vatandaşlık işlemleri başlatılmıştı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce hazırlanan evrak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne aktarıldı. Erzincan'da güvenlik soruşturması sonrası 510 kişiye vatandaşlık verildi. Aldığımız bilgiye göre yıl sonuna kadar binin üzerinde kişinin vatandaşlığı verilecek. İskanlı göçle gelindiğinden, işlemler daha hızlı yapılıyor." diye konuştu.

Ahıska Türklerine kimlik kartı veriliyor

"BÜYÜK MUTLULUK"

Çalışmaların Başbakanlık koornidesinde yürütüldüğünü dile getiren Uçar, "Güvenlik soruşturması biten dosya, anında Bakanlar Kurulu imzasının ardından köşke gönderiliyor. Ondan sonra kimlikleri halka dağıtılıyor. Bu bizim için büyük mutluluk. Çok kısa sürede konutların yapımı, içinin donanımı, mesleki kurslar açılması, çocukların eğitimi, aynı zamanda da vatandaşlık işlerinin hızla yürütülmesi çok büyük organizasyonu gerektiriyor." dedi.

Uçar, Ahıska Türklerinin aldıkları kimlikleri sayesinde artık Türk vatandaşlarının yaptığı tüm işlemleri gerçekleştirebileceğini belirtti.

Ahıska Türklerine kimlik kartı veriliyor

"ÖZ EVLATLAR 73 YILDIR AYRI YAŞIYORDU"

Ahıska Türklerinin ülkenin öz evlatları olduğunu ifade eden Uçar, şunları kaydetti: "Öz evlatlar 73 yıldır ayrı yaşıyordu, gurbetteydi, sürgündeydi, hasretle öz vatanlarına kavuşmak için bekliyorlardı. Türkiye'ye geldikten sonra bir yabancı gibi yaşamanın üzüntüsünü duyuyorlardı. 'Niçin kendi ülkemde bir yabancı oturum izniyle oturayım?' Kimliklerin verilmesi onlar için geç bile oldu. Çünkü vatanına bağlı, bayrağı için her an canını verecek bir halk. Artık öz vatanlarında vatandaş gibi yaşamaktan mutluluk duyuyorlar. Bu da çok büyük bir gurur. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Çok güzel bir çalışma oldu."

Ahıska Türklerine kimlik kartı veriliyor