Dolar
6.7234
-1.2716%
Euro
7.5229
-0.6038%
Altın
1740.15
0.0281%
Borsa
108249.66
0.9168%
G. Altın
376.404
-1.1886%
Bitcoin
65686.27
0.3335%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Avcılar'da otizmli genci darbeden sanık tahliye edildi

  Otizmli Taha Alper Behrem'i darbettiği iddiasıyla tutuklanarak 1 yıl 6 aya yıla kadar hapsi istenen Okan Metin'in, 10 gün önce tahliyesine karar verildiği ortaya çıktı.
  • DHA
  • 01.04.2020 - 18:40

  Avcılar'da otizmli genci darbeden sanık tahliye edildi

  İstanbul Avcılar'da, 8 Martta yüzde 76 engelli Taha Alper Behrem'i darbettiği gerekçesiyle tutuklanan sanık Okan Metin hakkında "Beden ve ruh bakımından kendisini savunmayacak kişiye karşı basit yaralama" suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

  Sanık Metin'in avukatı, davanın açıldığı Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunarak önceki tahliye talebinin reddi kararına karşı itirazda bulundu.

  İtirazı değerlendiren mahkeme, engelli Taha Alper Behrem'i kendisini savunabilecek durumda olup olmadığının tespitine karar verdi.

  Avcılar'da otizmli genci darp eden sanık tahliye edildi VİDEO

  ADLİ KONTROL ŞARTIYLA TAHLİYE OLDU

  Küçükçekmece Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ne sevk edilen müşteki Behrem'in, "beden ve ruh bakımından kendisini savunabilecek durumda olduğu" raporu verilmesini dikkate alan mahkeme, suç vasfının değişme ve uzlaşma kapsamına girmesi ihtimali gerekçesiyle sanık Okan Metin'in yurt dışına çıkış yasağı ve iki gün ikametine yakın karakola imza vermesi şartıyla 23 Mart'ta tahliyesine karar verdi.

  MÜŞTEKİNİN AVUKATI İTİRAZDA BULUNDU

  Tahliye kararının ardından Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunan müşteki avukatı, hem tahliye kararına, hem adli tıp raporuna, hem de davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi talebiyle Bakırköy Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunduklarını belirtti.

  "OĞLUM BİR MAKASI BİLE TUTAMIYOR"

  Otizmli gencin annesi Zeliha Yıldırım, oğlunun yüzde 76 engelli olduğunu vurgulayarak "Adli tıp şubesi uzmanı neye göre değerlendirme yaparak bu raporu veriyor, anlamış değilim. Kabul edemiyorum, kendimi teselli edemiyorum. Oğlum bir makası bile tutamıyor" diyerek tepki gösterdi.

  "TIBBİ MÜDAHALE İLE GİDERİLEBİLİR"

  Taha Alper Behrem ile sanık Okan Metin arasında nesnel olarak belirlenemeyen bir nedenle tartışma çıktığı, sanığın boynundan tutarak demir korkuluklara ittiği müştekiyi basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaraladığı belirtildi.

  Müşteki Taha Alper Behrem'in İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Özürlü Sağlık Kurulu'nca düzenlenen raporunda yüzde 76 engelli olduğu da ifade edildi.

  Görüş Bildir